1. HABERLER

  2. ANTALYA

  3. Antalya Kaş İkizce Köyü
Antalya Kaş İkizce Köyü

Antalya Kaş İkizce Köyü

İkizce Köyü hangi ilimizdedir, köyde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Antalya iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, köyde doğal yaşam nasıldır?

A+A-

İkizce, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Antalya iline 190 km, Kaş ilçesine 47 km uzaklıktadır.

Mahallenin bilinen tarihi geçmişi 250 yıl türk nufusu altında kaldığıdır daha önceleri ise kaya mezarlar ve kayalara oyulmuş yerleşim yerlerinin olması mahallenin tarihinin m.ö dayandığı bilinmektedir, cumhuriyet öncesi dönemde islamlar mahallesinin bir mahallesi iken, islamlar mahallesinin zamanla ayrılarak değişik isimlerde yeni köyler kurulmuştur. İkizce mahallesi ise 1960 döneminde mahallenin ileri gelenlerin çalışmaları sonucu, Bezirgan ve İslamlar mahallesiden toprak alınarak bugün ki İkizce mahallesi kurulmuştur. 

Mahallenin yaşlılarıyla yapılan görüşmelerde köy hem I.Dünya savası hem de II.Dünya savaşında oldukca etkilenmiştir köy halkı aynı zamanda rum komşularıda olan bir yerdir. seferberlik anında çok güçlükler çekildiğini anlatmışlardır. mahalledeki yerleşik nufusunun Osmanlının Rum elinden çekilmesi nedeniyle Kırca-ali şehrinden göç edenler tarih 1860-1890 merhum şehit Mehmet Talat PAŞA'nın yakınlarıdır (Kırca )Köy nüfusun çoğunluğunu oluştururlar daha öncesi Asya steplerinden Buhara şehrine uzanmaktadır bir kısmı Elmalı üzerinden küçük bir kısmı ise Sidek (Sarıbelen) ve Kaş bölgesinden gelmiştir. Mahalleye 1980 den sonra elektrik, 1985 yol (Kalkan-Elmalı),1990 telefon ve 2009 içme suyu gelmiştir.

ANTALYA'NIN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

ANTALYA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ANTALYA İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

Mahallenin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım (Buğday, susam, zeytin, üzüm), hayvancılık, arıcılık ve orman ürünleridir. Son zamanlarda örtü altı yetiştiricilik önem kazanmıştır. Turizm bölgesine yakın olması nedeniyle turizm de bir başka gelir kaynağıdır. El sanatları da bir başka gelir kaynağıdır.

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.