1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Expo’da "Oyun İçinde Oyun" Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu
Expo’da "Oyun İçinde Oyun" Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu

Expo’da "Oyun İçinde Oyun" Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu

Sanatçı Pınar Deveci'nin tarihsel süreç içerisinde oyun ve oyuncak kavramları üzerinde popüler kültürün nasıl etkili olduğunu anlattığı "Oyun İçinde...

A+A-

Sanatçı Pınar Deveci'nin tarihsel süreç içerisinde oyun ve oyuncak kavramları üzerinde popüler kültürün nasıl etkili olduğunu anlattığı "Oyun İçinde Oyun" adlı resim sergisi, EXPO 2016 Antalya'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yüksek Lisans mezunu Pınar Deveci'nin günümüz hayat tarzını sorgulayan, popüler kitle kültürünün tarihsel süreç içerisinde oyun ve oyuncak kavramları üzerinde nasıl etkili olduğunu anlattığı "Oyun İçinde Oyun" adlı sergisi, EXPO 2016 Antalya Sanat Sergi Binası'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Edvard Munch'un "Çığlık" isimli tablosu, Amerika'nın eğlence sektöründeki Walt Disney'in karakterleri ve Marvel Comics tarafından oluşturulmuş çizgi karaktere yaptığı yağlı boya resimlerle farklı bir yorum getiren Deveci, "Özellikle tüketim çağında masumiyetin yerini kâr hırsı almış. Oyuncak sektörünün ticari kaygılardan ötürü zararlı etkileri göz ardı edilerek bir etkinlik alanına dönüştüğü görülmüştür" dedi.

Bir ülkenin ekonomisini düzeltmenin yolunun nesillerin eğitiminden geçtiğine değinen Deveci, "Çocuğun gelişiminde oyuncağa büyük roller yüklenmeye başlandı. İdeolojik ve pratik çeşitli sorular sorulurken, oyuncağın faydası, işlevi, çocuğa vereceği mesaj, içereceği öykü sorgulanmıştır. Popüler kültür diğer ürünler gibi oyuncaklarda da güç, iktidar, sosyal rollere çekilip, tüketim toplumuna sunulmuştur" ifadesini kullandı.

Sergi, hafta sonu EXPO 2016 Antalya'da ziyaret edilebilecek.

Expo’da "Oyun İçinde Oyun" Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu

Expo’da "Oyun İçinde Oyun" Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu

İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.