1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Kastamonu’da Orman Gençleştirme Çalışmaları Sürüyor
Kastamonu’da Orman Gençleştirme Çalışmaları Sürüyor

Kastamonu’da Orman Gençleştirme Çalışmaları Sürüyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, orman varlığının gelecek nesillere aktarmak maksadıyla Kastamonu'daki gençleştirme çalışmalarını...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, orman varlığının gelecek nesillere aktarmak maksadıyla Kastamonu'daki gençleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2016 başında 3 bin 450 dekar için başlanan çalışmalar genişletildi ve 11 bin 110 dekara ulaşan sahada gençleştirme çalışmaları tamamlandı.

2016 yılında doğal gençleştirme kapsamında 4 bin 930 dekarda kayın, 360 dekarda kızılçam ve 6 bin 80 dekarda ise çam türlerinde doğal gençleştirme yapıldı. 440 dekarlık bütçeye karşılık; 640 dekarı sahil çamı, 120 dekarı kestane ve kalanı sarıçam olmak üzere toplam 2 bin 150 dekar sahada suni gençleştirme çalışmaları tamamlandı. Çalışmaların yapıldığı yerler arasında Taşköprü'de fırtına sebebiyle zarar gören bin dekarlık sahada yer alıyor.

"Çalışmalar artarak devam edecek"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çalışmaların artarak devam edeceğini belirterek, "Bu yıl tohum bol. Bakanlık olarak ömrünü tamamlamak üzere olan ağaçların yerini alacak ağaçlar için gençleştirmeye ağırlık verdik. Amenajman planlarıyla doğal gençleştirmeye ayrılan 251 bin 180 dekarın 117 bin 270 dekarında çalışmalar için düğmeye basıldı. Hedefimiz bütün tabii ve insani taleplere el uzatmak" dedi.

Kastamonu’da Orman Gençleştirme Çalışmaları Sürüyor

Kastamonu’da Orman Gençleştirme Çalışmaları Sürüyor

İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.