1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Nuri Has Pasajı Restore Edilecek
Nuri Has Pasajı Restore Edilecek

Nuri Has Pasajı Restore Edilecek

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tarihi Nuri Has Pasajı'nın tekrar Adana'ya kazandırılması için mülk sahibi Özilhan ve Has aileleri ile İstanbul'da...

A+A-

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tarihi Nuri Has Pasajı'nın tekrar Adana'ya kazandırılması için mülk sahibi Özilhan ve Has aileleri ile İstanbul'da bir araya geldi. Karalar, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının her iki aile ve belediye işbirliği ile yapılması mutabakatına vardı.

Adana tarihinin en önemli miraslarından olan Nuri Has Pasajı'nın restore edilmesiyle ilgili uğraş veren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, pasajın sahibi Özilhan ve Has ailelerinin temsilcileri ile İstanbul'da bir araya geldi. Kısa adı ÇEKÜL olan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı binasında gerçekleşen toplantıya ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'de katıldı.

Adana'nın tarihine sahip çıkmak için yola çıktıklarını belirten Başkan Karalar, bu anlamda Nuri Has Pasajı'nın şehrin önemli bir değeri olduğunu ve bu değere sahip çıkmak istediklerini söyledi. Karalar, "Biz Adana'nın tarihi değerlerinin yok olup gitmesine göz yummak istemiyoruz. Bizler tarihimizi önemsiyor ve sahip çıkıyoruz. Bu anlamda Nuri Has Pasajı'da Adana'nın önemli bir tarihi yapısı, tarihi değeridir. Daha önce bura ile ilgi olarak restorasyon ve güçlendirme projeleri hazırlatıp koruma kuruluna onaylatmıştık. Eski kent merkezinin en önemli ticari binası olan Nuri Has Pasajı'nın kente yeniden kazandırılması bu kentin tarihine sahip çıkmak anlamına gelmektedir" dedi.

Başkan Zeydan Karalar'ın görüşlerine katıldıklarını belirten Özilhan ve Has ailelerinin temsilcileri Adana'nın en önemli tarihi değeri olan bu pasajın tekrar Adana'ya kazandırılması noktasında gerekli çalışmaların içerisinde bulunacaklarını bildirdi. Toplantı sonunda restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılarak pasajın Adana'ya tekrar kazandırılması yönünde görüş birliğine varıldı. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Özilhan ve Has ailelerinin bu yöndeki kararından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Adana eski kent merkezinin en önemli ticari binası olan Nuri Has Pasajı'nın kente yeniden kazandırılması amacıyla restorasyon ve güçlendirme çalışmaları her üç tarafın da katkısıyla gerçekleşecek.

Nuri Has Pasajı Restore Edilecek

Nuri Has Pasajı Restore Edilecek

İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.