1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden Termik Santral Açıklaması
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden Termik Santral Açıklaması

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden Termik Santral Açıklaması

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy-Silivri arası ile Kırklareli'nin Vize ilçesi yakınlarında kurulması planlanan termik santrale "dur" demek için...

A+A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy-Silivri arası ile Kırklareli'nin Vize ilçesi yakınlarında kurulması planlanan termik santrale "dur" demek için harekete geçti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün sitesinde çevre düzeni planı değişikliği duyurusunda Trakya'da iki ayrı yerde termik santral kurulacağına yer vermesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından ÇED raporlarının hazırlanması vatandaşlardan büyük tepki topladığı belirtildi. Açıklamada, tarım ve orman alanı aynı zamanda aşırı yer altı suyu çekim alanı ve yer altı suları besleme alanı vasfı taşıyan topraklarda Enerji Üretim Alanı adı altında kömüre dayalı termik santrallerin kurulabilmesi için gerekli yasal altyapının hazırlanması üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalara başladığı belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada , çevre ve insan sağlığını tehdit edecek her iki termik santrale tepkiler gerek bölge halkı gerekse sosyal medya üzerinden çığ gibi büyüdüğü, sosyal medya üzerinden "TrakyadaTermikSantraleHayır" hashtagi ile 1. sıraya yükseldiği ifade edildi.

Çerkezköy'de eylem yapılacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal medya üzerinden "Geleceğimize, toprağımıza ve nefesimize sahip çıkmak için buluşuyoruz" sloganı ile vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı. Bu kapsamda verimli tarım toprakları bulunan bölgeyi korumak için 11 ilçe belediyesi ile birlikte 10 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 13.00'da Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi'nde bir araya gelecek.

"Müsaade etmeyeceğiz"

Marmara Bölgesi'ndeki verimli topraklarının önemli bir kısmını oluşturan ve yer altı suyu kaynakları bakımından oldukça zengin olan bölgede kurulacak olan santrallerin halk sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Kömüre dayalı çalışan termik santraller bulunduğu alanları her anlamda katleden tesislerdir. Yeşil alanları, su kaynaklarını ve insan sağlığını etkileyen bu girişimlere karşı tavrımız değişmeyecektir. Doğasıyla, toprağıyla, suyuyla kusursuz olan bölgelerin yok edilmesine sessiz kalmayacağız. Vatandaşlar topraklarında termik santral yapılmasını istemiyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. 10 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 13.00'da Çerkezköy ilçemizde bu karara dur demek için bir araya geliyoruz. 11 ilçe belediye başkanının da katılacağı bu eylemde tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.