Adana Kozan Yüksekören Köyü

Adana Kozan Yüksekören Köyü

Yüksekören, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.Köyün Bölge Coğrafyasına Göre Daha Yüksek Olması Nedeniyle Yüksek, Eski Yerleşim Yerlerinden OLduğu İçin Ören İsmini Almıştır.

Yüksekliği Ve Eski Yerleşim Yeri Olduğu için Yüksekören Adını Almıştır.Kuruluş Tarihi Tam olarak bilinmemekredir. Fakat Eski ve Köklü Yerleşim Yerlerindendir. Zaman içerisinde Bölge ve Bölge Dışı Göçler Almıştır. Köyün büyük bir çoğunluğu, Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundan gelmektedir .


AVŞAR TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.
Köklü Yemekleri : Tavuk dolması,İçli köfte,Yuvarlama çorbası,Mantı,Kabak,Bamya gibi yemekleri meşhurdur.Tatlı olarakta yerel halk dilinde Kurbağa tatlısı diye bilinenen içi cevizli bir çeşit tatlıları mevcuttur. Köklü Bir Kültüre Sahiptir.Adana iline 70 km, Kozan ilçesine 9 km uzaklıktadır.Ulaşımı çok Kolaydır. Çukurova Bölgesinde Yer Almaktadır.Geniş Arazilere ve Meralara Sahiptir.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Köyün iklimi, Yazları kurak, Kışları ılık ve Yağışlıdır. (Akdeniz İklimi).
En Çok Yağış 19.01.1977 125.5 kg/m2 En Şittetli Rüzgar 10.10.1988 85.7 km/saatKöyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday ve Pamuk ağırlıklı bir üretim yapılırken Pamuk yerine Ayçiçeği ekimi ağırlık kazanmıştır.Son yıllarda ikinci ürün olarak ekilen Mısır ve azda olsa soya ekimi kuraklık nedeniyle yapılamamaktadır.Köyün çevresinde Narenciye bahçeleri mevcut olup, Portakal, limon, Mandalina ve Turunç yetiştirilmekte olup ayrıca son zamanlada hızla Zeytin yetiştiriliciği başlamıştır.


Köyde ilköğretim okulu vardır, Ayrıca (Lise Projesi Üzerinde Çalışılmaktadır). Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Tali Yollardan da kolayca ulaşılabilir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Telefon Baz İstasyonları Bulunmaktadır.İletişim Problemleri yaşanmamaktadır.köyümüze ilk sulama kanalı 1972 projesi ile başlamıştır. Köy halkı büyük bir kalkınma içerisine girerek tarla sahipleri verimli ürünler sayesinde para kazanmaya başladılar. köyde işsizlik biraz olsun hafifledi. Daha sonra pamuk üretiminin bakımı ve masrafı çok yüksek maliyet içerisinde olması çiftçileri zor durumda bıraktığı için pamuk ekimleri yapılmaz oldu.

Narenciye dikimleri 1985 yılından sonra kendini göstererek artık pamuk tarlalarının yerini aldı. 2006 Yılında Kozan barajının suyu yetersiz duruma gelince sulama alanlarının daraldığını ve ancak narenciyelerin sulanabileceğinin bildirilmesi çiftçileri çok zor duruma getirdi. Kurak alandaki köylüler artık yılda bir ürün olan BUĞDAY ile kaldılar. Yüksekören Köyünün batısı Kozan, güneyi İdem köyü, Batısında Tepecikören. Damyeri, Zerdali ve Bağtepe köyleri, Kuzeyinde ise Kabasakal köyü vardır. Bize en yakın köy Karacören köyüdür. Köyümüzde iki cami vardır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.