Ağız İçinden İzsiz Tiroid Ameliyatı

Ağız İçinden İzsiz Tiroid Ameliyatı

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Serhat Buldur, rutin olarak boyundan yapılan bir kesiden gerçekleştirilen tiroid ameliyatının, ağız içinden girilerek özel cihazlar yardımıyla iz kalmadan da yapılabildiğini belirtti. Tiroid bezimde nodül olduğunu...

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Serhat Buldur, rutin olarak boyundan yapılan bir kesiden gerçekleştirilen tiroid ameliyatının, ağız içinden girilerek özel cihazlar yardımıyla iz kalmadan da yapılabildiğini belirtti.

Tiroid bezimde nodül olduğunu nasıl anlarım?

Tiroid nodüllerinin, çok büyüyerek boyunda aşikar bir dolgunluk yapmadığı müddetçe ancak boyun bölgesine yapılan ultrasonografik inceleme yardımıyla saptanabildiğini anlatan Dr. Buldur, “Tiroidde nodül saptandığında, boyutuna ve ultrasonografi esnasındaki şüpheli bulgulara göre ince iğne biyopsisine yönlendirilirler. Bunlara ek olarak hormon düzeyinin ölçümü için kan alınır. Hormon aktivitesine göre sintigrafi de tanı testi olarak kullanılabilir. Kısaca tiroid bezinde kanser şüpheli nodül bulunması, tiroid bezinin olması gerekenden fazla çalışması (hipertiroidizm) ve tiroid bezinin göğüs kafesine uzanarak (retrosternal guatr) nefes darlığı ve yutma güçlüğü gibi semptomlara yol açtığı durumlar ameliyat nedenleri arasında sayılabilir” dedi.

Her nodül ameliyatla alınmalı mıdır ?

Özel Ata Sağlık Hastanesinde görevli Dr. Buldur, “Operasyon kriterlerini karşılamayan nodüller takip edilirler. Ek olarak nodülün boyutu ve çalışma durumuna göre anti-tiroid ilaçlar, radyoaktif iyot tedavisi, alkol ablasyon tedavisi gibi seçenekler de mevcuttur. Tedavinizin planlanması için uzmanına başvurunuz. 

Peki ameliyatın riskleri nelerdir ?

Tiroid bezleri, boyundaki büyük damarlar ve ses tellerinin hareketinden sorumlu sinire yakın yerleşimlidir. Bu nedenle operasyon esnasında sinir yaralanması durumunda geçici veya kalıcı ses kısıklığı oluşabilir. Bunun önlenmesi için sinirin yerini gösteren “sinir monitörü” cihazı hastanemizde kullanılmaktadır” diye konuştu.

İzsiz Ameliyat Mümkün Mü ?

Tiroid ameliyatının uygun hastalarda farklı bir yöntemle izsiz gerçekleştirildiğinin altını çizen Dr. Buldur, “Tiroid ameliyatı artık ağız içinden açılan küçük kesilerden özel ekipmanlar kullanılarak da yapılabilmektedir. Bu şekilde boyunda görünür iz kalmaz ve hiç ameliyat olmamış gibi hayatınıza devam edebilirsiniz, üstelik bu yöntemin kullanılması ameliyat başarısını da etkilemez” şeklinde bilgi verdi.

Editörlere Not…

Tiroid bezi ne işe yarar ?

Tiroid bezi boynun ön tarafında yerleşen kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi gıdalarla alınan iyotu işleyerek hormona çevirir ve bu şekilde metabolizmayı kontrol eder.

Tiroid nodülü nedir ?

Tiroid nodülü normal tiroid dokusunda bölgesel büyüme ve kistik genişleme şeklinde olabileceği gibi, kanserli hücrelerin çoğalması sonucunda da olabilir. Ek olarak tiroid bezindeki uzun süreli yangı ve iyot eksikliğinde de nodül oluşumu gözlenebilir.

Tiroid nodülünde ne gibi şikayetler olur ?

Nodüller çoğunlukla herhangi bir şikayete yol açmazlar ancak bazen nodüller gözle görülebilecek boyutlara ulaşabilirler ve bu durumda etraftaki dokulara bası yaparak şikayetlere yol açabilirler. Bu gibi durumlarda nefes darlığı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı gibi şikayetler olabilir. Tiroid bezinin az veya aşırı çalışmasına bağlı farklı semptomlar da gözlenebilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.