Aile Hekimliği Sistemi Çöküyor Mu?

Aile Hekimliği Sistemi Çöküyor Mu?

Aile Hekimliği Sistemi Çöküyor Mu ? İstanbul Aile Hekimliği Derneği aile hekimliği sistemi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Aile Hekimliği Sistemi Çöküyor Mu ? İstanbul Aile Hekimliği Derneği aile hekimliği sistemi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

İSTAHED yaptığı açıklamada, “Aile hekimliği sisteminde, her aile sağlığı merkezinde çalışan hekimlere idare tarafından her ay belli bir ücret verilmektedir. Bu ücretle o merkezin tüm giderleri karşılanmaktadır. Daha ayrıntılı belirtecek olursak, o merkeze alınan tuvalet kağıdından sargı bezine, çöp kovasından ampulüne, boya badanasından kapı tamirine kadar tüm giderler hekimler tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca bu merkezlerde çalışan temizlik personelleri, tıbbi sekreterler ve mevcut çalışan aile sağlığı çalışanlara ek olarak çalışan ebe-hemşire-ATT-sağlık memurlarının tüm maaşları yine aile hekimlerine verilen bu ödenekten karşılanmaktadır. Aile hekimlerine yapılan bu gider ödeneklerine yapılan zam oranı memur maaşlarına yapılan zam oranı ile eşit oranda yapılmaktadır. Aile Hekimliği sistemine geçildiği günden beri her yıl asgari ücrette ve tüm gider kalemlerinde olan artışlar, memurlara yapılan zam oranının kat be kat üzerinde olmakta ve aile hekimlerinin gelirleri ciddi oranda kayba uğramaktadır.” dedi.

“2021 yılında oluşan aşırı fiyat artışları ve %50 asgari ücret artışı biz aile hekimlerinin artık bu gelirlerle sistemi çevirmesini imkansız hale getirmiştir.”

Devamında ise, “Aile sağlığı merkezlerinin daha kaliteli hizmet vermek amacıyla sınıflandırmasını yükseltmek için istihdam ettiği ek çalışanları işten çıkarmak zorunda kalabileceğini ve bu durumda Tüm Türkiye’deki aile sağlığı merkezlerinde maaşı aile hekimlerince ödenen 20 bine yakın çalışanın işsiz kalması söz konusudur. İdare tarafından aile hekimlerine yapılan gider ödeneklerinin en az %50 oranda arttırılması gerekmektedir, aksi takdirde aile hekimliği sisteminin hizmet kalitesi geriye gidecek ve sistemden çıkan hekim sayısı ciddi oranda artacaktır. Özellikle yeni açılan düşük nüfuslu aile hekimliği birimlerinde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları çok düşük gelirlerle hizmet vermeye çalışmaktadır. Asgari ücretin altında geliri olan çok sayıda aile sağlığı çalışanı olması durumun vehametini açıkca ortaya koymaktadır. Asgari ücrete yapılan %50 zamla asgari ücretin altında gelir elde edecek aile sağlığı çalışanı artık şu ankine göre onlarca belki yüzlerce kat artacaktır. Mevcut sistemde zaten çok sayıda aile sağlığı çalışanı ihtiyacı varken yeni ücret politikasıyla asgari ücret altında geliri olan tüm çalışanların sistemden çıkacağı aşikardır. Bu durum Türkiye’deki birinci basamak sağlık hizmetini ciddi sekteye uğratacak ve sistemin tıkanmasına sebebiyet verecektir.” açıklaması yapıldı.

Bıçak kemiğe dayandı

İSTAHED son olarak Bakanlığa bu durumun özellikle değerlendirilip gider ödeneklerine en az %50 artış yapılması ve genel olarak aile hekimliği çalışanlarının gelirlerinin yine bu orana yakın yükseltilmesidir talebinde bulundu. Son olarak, “Aile hekimliği sistemi ile devam etmek istiyorsak bu ücret artışlarının yapılması mevcut konjonktürde önemli hale gelmiştir” şeklinde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Aile Hekimliği Sistemi Çöküyor Mu?

 

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.