Akçaabat Akören Köyü

Akçaabat Akören Köyü

Akören Köyü hangi ilimizdedir, köyde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, köyde doğal yaşam nasıldır?

Akören, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin ismi resmi makamlarca, herhangi bir esinlenme olmaksızın koyulmuştur.

Karadeniz bölgesine has yemekler başta olmak üzere kara lahana sarması, misir ekmeği, patates buhlama, pirasa ile patates kavurması, eski zamanlardan günümüze nadiren de olsa gelen ocakta lahana sarılarak kül içinde pişirilen ekmek, zumur ve kuymak çeşitleri diğer yörelere göre sofraları daha çok süslemektedir..

Trabzon iline 19 km, Akçaabat ilçesine 10 km uzaklıktadır. Söğütlü deresi vadisinin 3 kilometre iç kesiminden kuzeydoğuya doğru uzanan sırtlar üzerinde kurulmuştur. Akçaabat'tan 8 kilometre uzaklıkta bulunan Akören Köyü'nün Arnavutluk ve Mora'dan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söyleniyorsa da bunu kanıtlayan belgeler bulunamamıştır. Vadi tabanından tepelere doğru ayrı ayrı adlarla anılan mahalleler sıralanır. Doğusunda Uğurlu, batısmda Çiçeklidüz, kuzeyinde Demirci, güneyinde Yeşilyurt köyü vardır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İşsizlik ve miras hukuku sebebiyle toprakların bölünmüşlüğünden dolayı tarım, önemini gittikçe kaybetmiş ve köy insanı göç etmek zorunda kalmıştır. Bu Sebebten Ötürü Köylü Halk Yurtdışına Çıkmak Zorunda Kalmıştır. mahalle nüfusu oldukça yaşlıdır. Ancak Yaz Aylarında Yurtdışından Gelenler ve Trabzonda Yaşayan nüfusun köye gelmesiyle nüfus artmaktadır. Köy dere içi bir cografyada bulunmaktadır. Bir vadi içinde bulunan mahallede eskilerde tütün yetiştiriciliği yapılmakta idi. Ancak günümüzde tütün etkisini kaybetmiş yerini fındık almıştır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Okuyan öğrencinin azalması ve taşımalı eğitimin gündeme gelmesi maalesef mahalledeki ilköğretim okulunun kapanması sebep olmuştur. Mahallenin içme suyu ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahallede halk içme suyunu kendi döşediği borular sayesinde sağlamaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ancak 5 dakika mesafede Yeşilyurt Mahalleninde Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol kısmen astfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Son Yıllarda teknolojinin gelişmesi ile mahallede bazı evlerde internet de bulunmaktadır.

Mahalleye ulaşım dolmuşlarla sağlanır. Akçaabat ilçesinden köye öğle vakti ve akşamüstü dolmuşlar kalkmaktadır.

TRABZON'UN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

TRABZON HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TRABZON İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.