Akıncılar Sıyrındı Köyü Video

Sıyrındı, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür. Sivas ile yaklaşık 800 metre yükselti farkı bulunması nedeniyle ılıman iklim hüküm sürmektedir. ılıman iklim nedeniyle hertürlü sebze ve meyve yetişmektedir.

Sıyrındı, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Sıyrındı Köyü Resimleri ve sıyrındıköyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Akıncılar Sıyrındı köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Sıyrındı köyü son dakika gelişmeleri, Sıyrındı köyüne özgü yemekler, akıncılar Sıyrındı köyünün tarihi, Sıyrındı köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Sıyrındı köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Sivaslı iseniz Sivas Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Sivaslı Ünlüler arasında Akıncılar Sıyrındı Köyünde doğan biri var mı? Akıncılar Doğumlu Ünlüler Kimler?

Akıncılar Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Akıncılar Sivas Arası Kaç Km? Akıncılar Hava Durumu? Sivas Köyleri ve Akıncılar Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

SIYRINDI KÖYÜ GENEL BİLGİLER

Sıyrındı, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür. Sivas ile yaklaşık 800 metre yükselti farkı bulunması nedeniyle ılıman iklim hüküm sürmektedir. ılıman iklim nedeniyle hertürlü sebze ve meyve yetişmektedir.

Sıyrındı Köyünün tarihi kesin bilinmemekle beraber yaklaşık 430 yıl önce Melikler (bülbüller,aslanlar,bulutlar,çelebiler,kayalar), Bölükler (kömürlüler, danışlar, karacalar), Nögmenogulları (şahinler, polatlar, bayramlar) Çevresinde kurulduğu yılarda birçok ermeni köyü olup 1915 li yıllardan sonra civarda bulunan köyler tamamen türklerin eline geçmiş ve köy isimleri türkçeleştirilmiştir. Sıyrındı Köyüne daha sonra Erzincanın Tercan ilçesinden Mollabekirler (dursunlar, bektaşlar, aydoğdular, gülerler) , Karmış Köyünden Nebiler (yamanlar ve yıldızlar), Anafakıdan geldileri söylenen ışlıklar vardır. Köyde çok eskilere dayanan okul vardır. okul 2000 li yıllara kadar eğitim ve öğretimine devam etmiş olup köyden İstanbula çok fazla göç olması ve çok az çocuk olması nedeniyle taşımalı eğitim ile çocuklar 4 km. mesafede bulunan Akıncılar ilçesinde egitimlerini sürdürmektedirler. 1989 yılında Kılıçkaya barajının yapılması ile köy adeta tatil yapılan bir belde haline geldi ve istanbulda bulunan emekliler yaz aylarında köye döndüler. Köyde en çok Melikoğulları, Mollabekirler aileleri bulunmaktadır.köy Atatürk ziyaret etmiş.köyün o dönemki imamı Atatürk'e bir araba hediye etmiştir.

Sıyrındı Köyü, Sivas iline bağlı olmasına rağmen bölgesel olarak doğu karadeniz bölgesinde yer almaktadır. köyün sınırları içerisinde bulunan kılıçkaya barajı bu bölgenin iklimini değiştirmiştir.

Köy halkı geçimini tarımdan sağlamaktadır. Oldukça verimli ve sulu araziye sahip olan köyde her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Yörenin en verimli ve geniş arazisine sahip olması nedeniyle Erzincen Şeker Fabrikası'nın ihtiyacının tamamına yakını bu köyden elde edilmektedir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar