Alaşehir Caberfakılı Köyü

Alaşehir Caberfakılı Köyü

Caberfakılı Köyü haberleri, Alaşehir Caberfakılı köyü güncel son dakika gelişmeleri, Caberfakılı köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Manisa Köyleri Arasında yer alan Caberfakılı köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Alaşehir Caberfakılı köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Caberfakılı köyü son dakika gelişmeleri, Caberfakılı köyüne özgü yemekler, Alaşehir Caberfakılı köyünün tarihi, Caberfakılı köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Caberfakılı köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Caberfakılı , Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz ege bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Caberfakılı köyü resimleri ve Caberfakılı köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Alaşehir Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. ege yöresine özgü haber kanalı var mı? Alaşehir Manisa Arası Kaç Km? Alaşehir Hava Durumu? Alaşehir Köyleri ve Manisa Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Manisalı iseniz Manisa Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Manisalı Ünlüler arasında Alaşehir Caberfakılı Köyünde doğan biri var mı? Alaşehir Doğumlu Ünlüler Kimler?

Caberfakılı , Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Oğuz bölüntülerinden, Musacalu topluluğuna bağlı bir oymaktır. Musacalu Türkmeni ilk defa Amasya, Çorum, Divrik, Arapkir havalilerine yerleştirilmişlerdir. 1612 yılında Karaman Beylerbeyine yazılan bir fermanla Vilayet-i Rum'a gönderilmeleri ve orada ikamet olmaları emrolunmuştur. Musacalı Aşireti daha sonra Fırat Nehri civarına iskan edilmişlerse de orada da durmamışlar, gene göçebe olarak yaşamışlardır. 1718 tarihinde bunların iskan yerlerinde durdurulmaları, uymazlarsa Kıbrıs'a gönderilmeleri hakkında Anadolu Valisi Abdullah Paşa'ya ferman gönderilmiştir. Raka'ya iskan edilmiş olan Musacalu Aşiretinden Caber adında bir oymak, iskandan kaçarak Batı anadoluya gelmiş, Alaşehir'in kuzeydoğusunda yerleşmişlerdir. Bugün Alaşehir'in Caberfakılı Köyü, Caberkamara Köyü, Caberburhan Köyü ve Caberdelimusalı (Gümüşçay) Adlarında dört Köyü vardır. 1947 yılında Caberdelimusalı(Gümüşçay)den ayrılmak suretiyle Aydoğdu adında bir köy daha kurulmuştur ama günümüze kadar yerli halkından kimse kalmamış doğu kökenli vatandaşların göçlerine maruz kalmıştır. —

(orta asyadan gelmektedir . mahallenin kurucusu halep urfa tarafından anadolunun türkleştirilmesi politikaları sonucu göç ettirilen caberlerden (döğerler)alaşehir ovasına gelmiş beş kardeşten (HACI İSMAİL,DELİ MUSA, TARAR,FAKILI VE BURHAN)biri olan FAKILIDIR.göcebe düzeni ile hazar denizi altından gelerek urfa yöresine yerleşmişlerdir. urfa valisi vergi nedeniyle aşiretin liderleri ile tartışma cıkar ve padişahlık kararıyla. surgün edilmişlerdir. bu topluluk parcalanarak amasya bagdat ve egeye sürülmüştür . halen urfa yöresinde caberlilerden yaşayan kavim bulunmaktadır. yörük mahallesidir

Genel olarak ılıman bir iklimin hakim olduğu Caberfakılı Köyü'nde yaz ayları oldukça sıcak geçer. Yazın bölgede ısının 400C ye kadar çıktığı görülür. Kışın ise Isının 00C nin alrına düştüğü azdır. Genelde Akdeniz İklimin hüküm sürdüğü Mahallede ilkbahar kısa, yaz ve sonbahar uzun geçer. Kışları kar yağdığı pek görülmez. Kış aylarında çoğunlukla Kuzey rüzgarları, yazları doğu ve güneydoğudan gelen sam yeli, öğleden sonralarıda barıdan serin imbat rüzgarları eser. bu rüzgar tarım açısından çok yararlıdır. Ekim ve nisan aylarında bölgede sis, kırağı, çiğ gibi yağış şekilleri görülmektedir. Kışın ise don olayına rastlanmaktadır. Bu nedenle yöresel tarım kuruluşları ve meteoroloji aracılığı ile çiftçilere uyarılarda bulunulmaktadır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallede ilköğretim okulu yoktur.Okul arsası binaları ile birlikte eski malik İsa ZENGİN mirasçılarına devredilmiştir. Komşu Hotallı(Işıklar) Mahallenindeki İlköğretim Okulu yakın olduğu için öğrenciler bu Okula gitmektedir.Mahallenin sokakları kilit taşı ile kaplıdır.Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Mahallenin camisi Muhtar Ali ERCİK'in önceki muhtarlığı döneminde yeniden modern bir şekilde inşa edilmiş olup, minaresi halen eski caminin minaresi olarak ayaktadır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefonvardır.Komşu belde Killik minibüsleri her yarım saatte mahalleden geçerek Alaşehir'e ulaşımı temin etmektedir.Ayrıca Mahallede İnternet bağlantısıda vardır.

 

 

İlgili Haberler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.