Amasya Taşova Geydoğan Köyü

Amasya Taşova Geydoğan Köyü

Geydoğan Köyü hangi ilimidedir, köyde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Amasya iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, köyde doğal yaşam nasıldır?

Geydoğan, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür. Amasya iline 40 Km., Taşova ilçesine 14 Km. uzaklıktadır.Ulaşım: E 324 Devlet karayolunun(Duble yoldan) akınoğlu yol ayrımından 5 km mesafede olup asfalt bağlantı yolu mevcuttur. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Anadolu'nun manevi fethi için bölgeye gelen alperenlerden Doğan Bey, köye nazır bir tepede Rum çeteleri ile mücadele esnasında şehit düşmüştür. Geydoğan ismini bu değerli Allah dostundan dolayı ve "gey" kelimesi Farsça'da "bey/büyüklük" anlamını taşıdığı için "Geydoğan" ismini almıştır...

haber-003.jpgvideogaleri-003.jpggaleri-004.jpg

GEYDOĞAN köyü çevre köylere nazaran en eski ve yerleşim birimlerinden biri olup , gelenek ve görenekleri de o denli köklü ve canlıdır.

Geydoğan Tekkesi;
Böyledir tarihçesi;
Şehit düşmüş burada;
Yüzyirmialtı senesi.

Horasan’lıdır aslı;
Seyid Ramazan ismi;
Doğanbey arkadaşı;
Burada vermişler başı…

Geydoğan köyünün köyde yerleşik nüfusu 2008 Ekim ayı itibariyle 475 kişi iken 2015 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonucuna göre köy 337 kişi olarak tespit edilmişltir. Köy muhtelif zamanlarda dış göç vermiştir. 1. kuşak göç tarihi 1969-1975 olup yaklaşık 20 hane İstanbul'a, 5 hane Ankara'ya göçmüştür. 10 hane de Almanya'ya göç vermiştir. 2. kuşak dış göçü ise 1984-1987 yılları arasında, 70 hane olarak İstanbul'a vermiştir.

Muhtelif tarihlerde küçük göçler olmuş, 3. kuşak göçü ise 1990 ve akabinde vermiş olup şu an İstanbul'da 250 hane, Ankara'da 45 hane, Amasya'da 14 hane, İzmir'de 5 hane, Bursa'da 5 hane,Kocaeli/ Gebze'de 25 hane, Almanya'da yaklaşık 25 hane, Fransa'da 7 hane olmak üzere köy haricî nüfusun yaklaşık olarak 4700 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Köyde, ilköğretim bulunmakta olup lakin şu anda metruk bir durumdadır. İlkokul kapalı olup sadece ana okulu kullanılmakta ve ilkögretim okulunun kullanılamamasından dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır...
2004 yılından beri, bu şirin Anadolu köyü;Çevre Bakanlığı tarafından bir bölümü( Kocaboz, Kayapınarı ve Tikenlik mevkii) kınalı keklik yetiştirme alanı ve milli park olarak ilan edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.