Antalya Alanya Akçatı Köyü

Antalya Alanya Akçatı Köyü

Akçatı Köyü hangi ilimizdedir, köyde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Antalya iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, köyde doğal yaşam nasıldır?

Akçatı, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir mahalledir. 

Akçatı Mahallesinin İlk adı Arap mahallesidir Çok eskiden Araplar burada yaşarmış ve burada çıra yakıp zift elde ederek satarlar ve geçimini bu yolla sağlarlarmış. Akçatı mahallesinin Bu gün hala ismi Arap mahallesi olarak kullanılmaktadır. Köyümüz tarih bakımından çok eski bir köy olup,kuruluşu net olarak hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Mahallenin ilk yerleşiminde yani Türklerin eline ilk geçtiğinde düşmanlar evlerini terk edip kaçmışlar ve şu an o evlerden bir tanesi hala faaldir. çeşitli onarım ve tamirat görse de evin özelliği köylü tarafından bilinir. Köy halkı çok fakir bir toplum olarak geçmişi inşa etmişler. Köy halkından en yaşlı olan Ali Şanlı'nın ifadesine göre köy Köy halkı mahallenin efesi tarafından yönetilir ve çalıştırılmıştır. Köy halkı çiftçilik ve ormancılıkla geçimini sağlar boş zamanlarında ulu çınarın gölgesinde toplanarak sohbet ederlermiş.

Antalya iline 155 km, Alanya ilçesine 17 km uzaklıktadır. Akçatı Köyü Dim Barajı'nın hemen üstünde doğa ile başbaşa pek çok yaban hayvanını barındıran şirin bir mahalledir. Akçatıda Çok önceleri Tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarından birisiydi. Köylüler ekin arpa yulaf ve burçak ekerek geçimlerini sağlarlardı. Bu gün ise Akçatı mahallesinde Erik en önemli tarımsal gelir kaynağıdır. Akçatı mahallesinde birçok meyve ve sebze yetiştirilebilir. Şeftali, kayısı, kiraz, elma, armut, portakal, limon, nar, üzüm, zeytin çoğunluk olurken Alanya ya sadece 17 km uzaklıktaki bu mahallede muz yetişmez.

ANTALYA'NIN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

ANTALYA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ANTALYA İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Köyümüzün İkliminde önümüzdeki yıllarda bazı değişiklikler bekleniyor. Dim Barajı hızla bitime gidiyor, yapımı bittikten sonra Köyümüzün Belki bir daha kar yağışı ile karşılaşmama ihtimali bulunmakta ve yağışların artması beklenmektedir. Her ne kadar Antalya'nın iklimi ile söz edilsede akçatı mahalleninü her üç yılda bir bembeyaz kar ile kaplanmış görmek mümkün. Akçatı mahallesi Yüksek dağların eteğinde olmasından dolayı yaylalara yağan yağmur ile birlikte çıkan gök gürültüsü sesini güneşli bir köy ortamında dinlemek mümkün olabiliyor. Ve bu doğal güzellik insana haz veriyor.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılık|hayvancılığa dayalıdır. Yaz sezonu Otel ve motellerde çalışan köylü sayısında son 10 yılda artış gözlenmiştir. Ev hanımları ise tarım ve hayvancılıktan arta kalan zamanlarını el işleri ve devlet tarafından verilen dokuma makineleriyle zaman geçiriyorlar. Yaptıkları manevi değeri yüksek el işlerini köylerini ziyarete gelenlere sergileniyor. Buda aile bütçesine önemli bir ölçüde katkı sağlamaktadır.

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.