Antalya Korkuteli Sülekler  Köyü

Antalya Korkuteli Sülekler Köyü

Sülekler Köyü hangi ilimizdedir, köyde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Antalya iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, köyde doğal yaşam nasıldır?

Sülekler, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir mahalledir. Antalya iline 73 km, Korkuteli ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Yazları serin ve yağışlı kışları soğuk kar yağışlıdır. Dünyanın cennetidir... Yetişticiliği yapılan önemli meyveleri Kiraz, Kayısı, Erik, Vişne, Şftali dir.

Bugünkü Sülekler mahallesinin bulunduğu yer Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılışından sonra , kısa bir süre Hamitoğulları Beyliği egemenliği altında kalmıştır. Sülekler mahallesinin kuruluşu Osmanlı Devleti zamanında rastlar.

Sülekler mahallesinin kuruluşu şu şekilde gerçekleşmiştir;

Mahallenin ilk yerlerinin Akseki dolaylarında bulunan Sülek yaylasında çobanlık yaparak yaşayan Sülek göçebelerinden olduğu anlaşılmaktadır. Allattin (KIŞLA) Mutasarrıfı kışlamak üzere Antalya’ya gittiği sıralarda , hayvanlarıyla kışı geçirmek üzere Antalya dolaylarına inmiş bulunan Sülek göçebeleri; -Size bol otlu , sulak yaylalar vereceğim ,diyerek otlak parası almak niyetinle kandırdığı yedi göçebeyi ilk baharda getirip mahallenin bugün ki yerine yerleştirmiştir. Bu bölgenin havası, suyu, hayvan sürülerini otlatmaya elverişli meralardan fazlasıyla memnun kalan Sülekler on yıl kadar burada rahat rahat yaşamışlardır. Her yılda Kışla Mutasarrıflığına muayyen vergilerini ödemişlerdir.

Bu sırada Elmalı ilçesine bağlı Söyle mahallesinden Bekir İsbaoğlu adında bir bir zengin adam buradan geçer. Por diye anılan mıntıkayı çok beğenir ve oraya bir köy kurma sevdasına kapılır. Bu gayesini gerçekleştirmek isteyen Bekir İsbaoğlu Por’a yakın Salamurt mevkiinde büyük bir zahire ambarı yaptırır. İçine mahallesinden getirdiği mısırları doldurttuktan sonra civarda bulunan göçebeleri, zahire vereceğim diyerek Salamurt’a getirip yerleştirmeye başlamıştır. İlk gelen yedi göçebe Sülekliler mahallesinin bugün ki yerine köy kumak istediklerinden birer birer ev yapıp yerleşmeye başlamışlardır.

Bekir İsbaoğlu günün birinde yeni göçebeler bulmak için Antalya’nın bugün ki Bedemle mahallesine giderken kız kaçırmış ve ormanda saklanmakta olan bir genç tarafından yanlışlıkla öldürülmüştür. Bu olay üzerine Bekir İsbaoğlu’nun kardeşleri bölgeye gelip zahire ambarını sökerler ve Sülekliler ile birleşerek bugün ki mahallenin bulunduğu yere Sülekler adında mahallesi kurarlar.

Ayrıca Sülekler köyünün önde gelen kişilerinden olan pehlivan ve pehlivanlara ustalık yapan kişi GARİP RAMAZAN ÇELİK... Antalyanın ulusal ve uluslararası arenada isim yapmış 2 pehlivanı olan CENGİZ ELBEYE ve RECEP GÜRBÜZ' ün ustasıdır.

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallenin iklimi yazları serin ve kurak geçmektedir.

ANTALYA'NIN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

ANTALYA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ANTALYA İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.