1. HABERLER

  2. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

  3. Ardahan Edegül Köyü
Ardahan Edegül Köyü

Ardahan Edegül Köyü

Edegül, Ardahan ilinin Merkez ilçesine bağlı bir Türk İslam köyüdür.Köyün Ana Dili Türkçe'dir.Edegül Köyü'nün ismi asırlardır hiç değişmemiştir. Köyün Yönetimi Köy Muhtarlığı ile yapılmaktadır.

A+A-

Edegül Köyü'nün ismi asırlardır hiç değişmemiştir. Köyün Yönetimi Köy Muhtarlığı ile yapılmaktadır.Köyde Ardahan şivesiyle konuşulmaktadır.Köyde bütün Ardahan ve Türk kültür ve gelenekleri görülmektedir.Geleneklerine sahiptirler.

Tarih;
Edegül Köyünün ne zaman kurulduğu belli değildir. Ancak Osmanlı Döneminden beri zaman zaman kısmi göç vermesine rağmen hiç bozulmamış bir Türk İslam köyüdür.Akrabalık bağları güçlüdür. Ardahan’ın Osmanlı ve Ruslar arasında alınıp verilmesinde bazen Ruslar'ın eline geçtiği ve Ardahan’ın Osmanlılar'ın eline geçmesi ile tekrar Osmanlı'ya bağlanmıştır.

Osmanlı Tarihi ve Ardahan için çok önemli olan 1877-1878 yılları arsındaki 93 Harbi, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında 43 yıllık işgale rağmen bozulmamış yabancının yerleşemediği köylerden birisidir. Köy halkının çeşitli yerlerden göç edenlerle yüzyıllar öncesi doldurulduğu söylendiği halde giderek yüksek bir Edegüllülük ruhu oluşmuş hiç kimsenin geldiği yerle ilgili ne bir beklentisi ne de bir nostaljisi olmamıştır.Köyü ilk kuranların Ahıska'dan göç ederek köyü kurdukları bilinmektedir.Daha sonra Hanak,Şavşat ve değişik yerlerden çobanlık ve imamlık için gelen aileler ve yakınları köyün nüfusunun artmasına ve halen bugünde köyde devam eden nüfus yapısını oluşturmuşlardır.

Çevre köylerin birçoğu Rum, Ermeni ve Malakan'lar tarafından doldurulduğu halde Edegül’e hiçbir yabancı unsur sızmamıştır ve sızdırılmamıştır. 1915'teki Edegülde Rus birliklerince yapılan kırım(katliam) bu direnişin bir örneğidir. Bütün zorluklara Rus, Gürcü ve Ermeni saldırılarına karşın Edegül Köyü benliğini ve toprağını korumuş ve sade bir TÜRK ve Müslüman köyü olarak kalmıştır.

Etimoloji;
Edegül ve kardeş köyü Dedegül Hakkında bir kıssadan bahsedilir.Kıssa şöyledir;"Eskiden Edegül'ün bulunduğu yerde Ede ve Dede adında iki adam varmış.Sonra bunlar bir anlaşmazlık sonucu kavga edip ayrılmışlar.Dede,Dedegül'ün bulunduğu yere gidip.Sonradan adı Dedegül olacak köyü kurmuştur.Ve en sonunda Ede ve Dede barışmışlardır.Ve birbirlerine gül vermişlerdir.Böylece Ede'nin köyü Edegül ve Dede'nin köyü Dedegül olmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.