Arsin Yeniköy Videosu

Arsin Köyleri Arasında yer alan Yeniköy köyünde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Yeniköy köyünde vefat edenler kimler, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, Yeniköy Arsin arası kaç km, köyde doğal yaşam nasıldır?

Yeniköy Köyü, Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Arsin Yeniköy Köyü Resimleri ve yeniköy köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin yeniköy köyünde doğan biri var mı? Arsin Dğumlu Ünlüler Kimler?

Arsin Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Arsin Trabzon Arası Kaç Km? Arsin Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Arsin Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Yeniköy, Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon iline 36 Km., Arsin ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Ancak Yeniköy, coğrafi bakımdan Araklı ilçesine daha yakın (7 Km.) olduğu için köy sakinleri ticari işlerini umumiyetle Araklı ilçesinde görmektedir. Bağlı bulundukları kaza Arsin'e sadece ve genellikle resmi işler için uğramaktadırlar. .
Köy merkezi itibarı ile 200 metre rakımada olan köy civar köylere nazaran en geniş düzlüklere sahip bir yerleşkedir.

Mahalleye Ulaşım Trabzon-Rize karayolundan Yanbolu mevkiinde santa harabeleri güzergahı takip edilerek, yolun 10. km den (tarihi Hara köprüsünün olduğu yer)sola saparak 3 km ya da Araklı üzerinden Araklı-Yeşilce-Ayvadere-Karatepe grup karayolunun 7.km sinden sağa saparak köye gidilir.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisinin %80'i fındık bahçeleri olup geri kalan %20 lik bölüm ise meşeliktir. Meşelik arazılerde genellikle kestane, kızılağaç, pelit, gürgen gibi ağaçlar, bu ağacların güneşe izin verdikleri bölümlerde ise çeşit çeşit meyveler vardır. Bunların en başında ligarba (başka yerlerde likapa da deniliyor) gelir. Böğürtlen, mamula gibi lezzetli yemişlerin yanı sıra, kocayemiş (dağçileği) mahallesin en namütenahi yemişlerindendir.

Karayemiş: Karadeniz'de her noktada var olan karayemiş yeni mahallede de her hanenin kapısı önünde mutlaka vardır. Ve gene Karadeniz'e has kokulu üzüm olmazsa olmazlardan dır Yeniköy'de.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar