Artvin Sümbüllü Köyü

Artvin Sümbüllü Köyü

Sümbüllü, Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski Adı Sinkot olup sonradan değişmiştir.

Ayrıca Sinkot Kaleside tarihi eserleri arasındadır.Kale Çoruh vadisine hakim bir konumdadır. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Artvin merkezine 6 km uzaklıktadır. Şehrin Kuzeydoğusunda yer almaktadır. Köyün 8 km'lik sınırı Çoruh Nehri kıyısında olup, nehir üzerine kurulan Borçka Barajına su tutulması ile coğrafik görünümü daha da güzelleşmiştir. Çoruh Nehri'nin asırlardan beri süregelen aşındırma etkisiyle birlikte nehir kenarlarında dik yamaçlar oluşmuştur. 8 km.'lik nehir ile köy sınırı boyunca nehir kıyısındaki yerleşim yeri ve tarım yapılan köy sınırları 1 km.'yi geçmez. Nehir yatağı kenarlarının dik yükseltilerle çevrelenmiş olması Çoruh Nehri suyunun doğal akışı ile sulama amaçlı kullanımıını olanaksız kılmıştır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber, geçim kaynağı köyden sağlanan gelire bağlı değildir. Köy yerleşim alanının şehir merkezine yakın olması, köy halkının merkezle irtibatını daha da arttırmış, bu sayede hemen her aileden 1-2 Kişinin ücretli çalışan memur-işçi ya da emekli aylığı alır duruma gelmesini sağlamıştır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.