1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Asp, Yüksekova’daki Çalışmalarını Anlattı
Asp, Yüksekova’daki Çalışmalarını Anlattı

Asp, Yüksekova’daki Çalışmalarını Anlattı

Hakkari Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, Yüksekova'da incelemelerde bulundu.

A+A-

Hakkari Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, Yüksekova'da incelemelerde bulundu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaları gazetecilerle paylaşan Mehmet Akif Bildirici, "Yüksekova ilçemizde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 13 Mart itibarıyla Hakkari'ye göç eden ailelerimizle ilgili çalışmalarımızı başlattık. Hakkari merkezde bin 334 göç eden aileye ulaştık. Bin 710 nüfusa tekabül ediyordu. Hakkari'ye göç eden ailelerle ilgili 802 aileye sosyal-ekonomik destekte bulunmuştuk. Yüksekova ilçemizde sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından sonra biz ekiplerimizle birlikte Yüksekova'da alan taramalarına başladık. Alan taramalarından ilçemizde yoğun olarak olayların yaşandığı Güngör, Cumhuriyet ve Orman mahallelerinde başladık. Daha sonra Yeni Mahalle, Dize, Yeşildere, İpek, Esentepe, Esenyurt, Eski Kışla ve Mezarlık mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımıza ev ziyaretleri gerçekleştirdik. Bu ev ziyaretlerimizdeki amacımız, vatandaşlarımızın olaylardan etkilenip etkilenmediğini sorgulamak. 20 Haziran tarihinden itibaren biz bu çalışmalarımıza başladık. Bugün itibarıyla Yüksekova'da bizim ulaştığımız aile sayısı 8 bin 141 aile, bu da 50-52 bin nüfusa tekabül ediyor. Bu ailelerle ilk yaptığımız görüşme sonucunda bir mülakat formu verdik. Onu doldurduktan sonra merkezimizde ailenin ne tür ihtiyaçları var onu tespit edip ona göre çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmalar sonucunda bin 442 ailemize 1 milyon 905 bin 54 TL sosyal ekonomik destekte bulunmuşuz. Yine 198 ailenin eğitime devam eden çocukları bir yıl desteklenmek suretiyle ailelerimize sosyal ekonomik destek katkımız olacaktır. 569 ailemizin sağlık problemlerine müşahade ettik. 331 ailemizde okula devam etmeyen çocuklarımızın olduğunu gördük. Bu bizim için önemli bir çalışmaydı" dedi.

İkinci tur çalışmalarda okulu terk eden öğrenciler üzerinde yoğunlaşacaklarını kaydeden Bildirici, "Onları da irdelediğimiz zaman, çocukların yüzde 41'i kendi isteğiyle bu olaylardan dolayı okulu bıraktıklarını, yüzde 30'a yakını da maddi imkansızlılar yüzünden okulu terk ettiklerini beyan etmişlerdir. Maddi yoksulluklarından dolayı okulu terk etmiş çocuklarımızı desteklemek suretiyle tekrar eğitimlerine kazandırmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bidirici, ihtiyaç analizleri sonucunda 164 tane ailede de 65 yaş üstü bireyin olduğunu fark ettiklerini söyleyerek, "Bu bireylerin 2022 yasası kapsamında olmadıklarını gördük. Onlara da gerekli danışmanlık hizmetini vermek suretiyle maaşından yararlanmalarını sağladık. Evinde engelli vatandaşların bulunduğu 69 aileyi tespit ettik. Bugüne kadar engellilerle ilgili herhangi bir işlem yapmadıklarını gördük. Onlarla ilgili yine gerekli çalışmaları yaptık. O ailelerden 119 kişiye biz geçen ay itibarıyla evde bakım ücretini vermeye başladık" dedi.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda çatışmalar esnasında göç ettiklerini söyleyen ailelerin yüzde 92 olduğunu kaydeden Bildirici, yüzde 8'lik bir kısmın da Yüksekova'da kaldıklarını belirtti. Bildirici, "göç esnasında ve göçten sonra herhangi bir yerden sosyal ekonomik destek aldınız mı?" sorusuna ailelerin yüzde 45'inin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından kira yardımı ve gıda yardımı aldıklarını söylediğini kaydetti. Bildirici, söz konusu ailelerden yüzde 16'sının Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden sosyal-ekonomik destek aldıklarını, yüzde 2'lik bir oranın da yine ASP'den evde bakım ücreti aldıklarını beyan ettiklerini söyledi. Bildirici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ailelerin yüzde 15'lik kısmı belediyeden gıda yardımı aldıklarını ifade etmişlerdir. Ailelerin almış oldukları sosyal ve ekonomik desteği göz önünde bulundurursak, ailelerin yüzde 65'e yakını sosyal yardımlaşma vakfı, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından desteklendiği, sosyal ekonomik destek yardımından yararlandığı görülmekte. Bu ailelerle yaptığımız mini anket sonucunda ev durumlarını da sorguladık. Nerde kalıyorsunuz? Olaylar esnasında nerede kaldınız? Kirada mı kaldınız? Ne yaptınız? Nereye gittiniz? Ailelerin ev durumuyla ilgili sorular sorduk. Yüksekova'da ailelerin yüzde 62'si kendi evinde kaldığını, yüzde 29'u da kendi evinin olmadığını kirada kaldığını, yüzde 9'u da yakınların ait akrabalarına ait evde kaldıklarını beyan etmişlerdir."

Asp, Yüksekova’daki Çalışmalarını Anlattı

Asp, Yüksekova’daki Çalışmalarını Anlattı

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.