1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Orman Köylüsüne Gelir Kapısı Oluyor
Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Orman Köylüsüne Gelir Kapısı Oluyor

Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Orman Köylüsüne Gelir Kapısı Oluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 2015 yılında uygulamaya koyduğu "5 bin Köye 5 bin Gelir Getirici Orman Projesi" çerçevesinde...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 2015 yılında uygulamaya koyduğu "5 bin Köye 5 bin Gelir Getirici Orman Projesi" çerçevesinde atıl durumdaki bozuk ormanları orman köylüsüne gelir kapısı yapıyor. Bu çerçevede bugüne kadar bin 506 köyde yaklaşık 4 milyon 200 bin gelir getirici fidan toprakla buluşturuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2015-2019 yılları arasını kapsayan 5 yıllık sürede uygulayacağı "5 bin Köye 5 bin Gelir Getirici Orman Projesi" ile orman köylüsüne yeni gelir kapıları aralıyor. Proje çerçevesinde 32 bin 429 hektar alanda gelir getirici orman tesis etmeyi planlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bugüne kadar bin 506 köyde yaklaşık 4 milyon 200 bin adet ceviz, badem, kestane, dut, fıstıkçamı, alıç, ahlat, kuşburnu, defne, keçiboynuzu, aşılı zeytin gibi gelir getirici fidanları toprakla buluşturdu.

"Amacımız kırsaldaki vatandaşlar yerinde kalkındırmak"

Orman köylüsünü hasım değil hısım olarak gördüklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Biz her zaman orman köylümüzün yanında olduk. Ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10'u orman içi ya da orman bitişiği köylerde yaşıyor. Bu projeleri geliştirmekteki ve uygulamadaki gayemiz, atıl durumda olan bozuk ormanlarımızı verimli hale getirerek ekonomiye kazandırmak ve kırsaldaki vatandaşlarımızı yerinde kalkındırmaktır" diye konuştu.

Bozuk orman alanlarında tesis edilecek gelir getirici ormanların tamamen orman teşkilatı tarafından oluşturulduğunu vurgulayan Eroğlu, "Yani bu alanların etrafının çevrilmesi, fidanların temini ve dikilmesi, 3 yıl boyunca bakımı ve masrafları orman teşkilatımız tarafından yapılacak. Geliri ise tamamen orada yaşayan vatandaşlarımızın olacak" ifadelerini kullandı.

"Ormanlar eşit ve adil bir şekilde kura ile verilecek"

Tesis edilen ormanların eşit ve adil bir biçimde orada yaşayan köylülere kurayla verileceğini ifade eden Eroğlu, "Oluşturulan ormanları orada yaşayan vatandaşlardan müracaat edenlerin sayısına bölüyor ve parselliyoruz. Daha sonra ise kura ile bu alanları adil bir şekilde bu vatandaşlarımıza veriyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakan Eroğlu, bu uygulama sayesinde vatandaşların oradaki ağaçlara sahip çıktığını ve çok daha iyi baktığını belirterek, "Bu alanlardan elde edilen gelirler ile orman köylümüzün refah düzeyi yükseliyor ve daha iyi şartlarda yaşayabiliyor. Böylece köyden kente göçün de önüne geçilerek, şehirlerdeki göçten kaynaklanan problemlerin azalmasına katkıda bulunuluyor" dedi.

Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Orman Köylüsüne Gelir Kapısı Oluyor

Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Orman Köylüsüne Gelir Kapısı Oluyor

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.