Aymen: “Irak’a ihracatta alternatif yollar bulmalıyız”

Aymen: “Irak’a ihracatta alternatif yollar bulmalıyız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, Habur Sınır Kapısı'nda güvenliğin sıkılaştırılması ve sevkiyatların...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, Habur Sınır Kapısı'nda güvenliğin sıkılaştırılması ve sevkiyatların durma noktasına gelmesinin ihracatın tamamını olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Ülkemizin çıkarları ve güvenliği her şeyin üstündedir. Ancak alternatif yollarla bulacağımız çözümler ile zararı minimize etmeliyiz" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı ve Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Aymen, yazılı bir açıklama yaparak, Habur Sınır Kapısı'nda güvenliğin sıkılaştırılması ve sevkiyatların durma noktasına gelmesini değerlendirdi. Her ülkede olduğu gibi Irak'a ihracatın da kayıtlarının bölge değil bütün ülke bazında tutulduğunu ifade eden Aymen, "Bununla birlikte Irak'a ihracatın yaklaşık yüzde 45'inin Kuzey Irak'a, yüzde 55'inin ise ülkenin güney bölgelerine yapıldığını söyleyebiliriz. Habur'da yaşanan acil durum, ihracatımızın tamamını olumsuz etkiler. Elbette ülkemizin çıkarları ve güvenliği her şeyin üstündedir. Ancak alternatif yollarla bulacağımız çözümler ile zararı minimize etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"Esendere, Gürbulak ve Borualan'ın kapasiteleri artmalı"

Açıklamasında çözüm için öneriler de sunan Aymen, Irak'ın güney bölgelerine Türk ihraç mallarını ulaştırmada İran güzergahının öne çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti: "İran'daki Esendere, Gürbulak, Borualan kapılarımızın kapasitelerini artıracak tedbir ve girişimleri hemen hayata geçirmeliyiz. Türkiye'nin ihracatının ilk 8 ay itibariyle yüzde 5,8'i ve AKAMİB'in bünyesinde yer aldığı Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin ihracatının yüzde 12'si Irak'a gerçekleşiyor."

Akdeniz İhracatçı Birlikleri bölgesindeki illere bakıldığında, Irak'a en fazla ihracatı olan Türkiye'deki ilk 10 il arasında Mersin'in 5'inci, Adana'nın 7'nci, Kayseri'nin 8'inci, Hatay'ın 10'uncu sırada yer aldığına dikkat çeken Aymen, "Ayrıca Türkiye'nin Irak'a ihracatının yaklaşık yüzde 10'unu mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründen gerçekleşiyor. AKAMİB ihracatının da yüzde 31'i Irak'a yapılıyor" dedi.

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.