Başhemşire Covid-19’a Yakalandı

Başhemşire Covid-19’a Yakalandı

Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sevgi Çınar, COVİD-19’a yakalandı.

Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sevgi Çınar, COVİD-19’a yakalandı. Hastane Başhekimi Doç.Dr. Hurşit Apa ise Çınar’ın pozitif olduğu ve aşılama konusunda bir bilgisi olmadığını söyledi. Hastalığa ikinci kez yakalandığını, ilk yakalandığında antikor geliştiği için aşı yaptırmadığını anlatan Çınar, “Antikor seviyem düşünce aşımı yatıracağım” dedi.

BAŞHEKİM , “COVİD-19’A YAKALANDIĞI KONUSUNDA BİR BİLGİM YOK”

Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Hurşit Apa, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sevgi Çınar’ın aşı yaptırıp yaptırmadığı ve COVİD-19’a yakalandığı konusunda bilgi sahibi olmadığını belirterek, hastalığı geçiren sağlık çalışanlarının hastalığa yakalandıktan 1.5 ay sonra aşılanabileceklerini ifade etti.

TORAKS DERNEĞİ, “COVİD-19 GEÇİREN SAĞLIK PERSONELİ AŞI YAPTIRMALIDIR”

Türk Toraks Derneği, “COVİD-19 geçiren sağlık personeli aşı yaptırmalı mı” sorusunu açıklık getirdi. Derneğin internet sitesinde bilimsel çalışmalar aşığında yapılan açıklamada, “Doğal enfeksiyon geçiren sağlık personeli de COVID-19 aşısı yaptırmalıdır. Sağlık çalışanı olarak yüksek riskli grupta olmanız ve re-enfeksiyon olasılığının da olması nedeni ile hastalık geçirmiş olsanız da COVID-19 aşısı yaptırmalısınız. Aşılama öncesi rutin serolojik tarama önerilmemektedir” denildi.
Açıklamanın devamında şu bilgilere yer verildi, “Enfeksiyon geçirdikten sonra kazanılan immünite; ‘’doğal immünite’’ olarak adlandırılır ve kişiden kişiye değişir. COVID-19 geçirenlerin yeniden enfekte olması nadir görülen bir durumdur. İlk enfeksiyondan sonraki 90 gün içinde re-enfeksiyon olasılığı da düşüktür. Bu nedenle, toplumdaki diğer fertlerin de aşıya erişebilmesi adına aşılanmanın 90 gün ertelenebileceği belirtilmektedir. Aşılama ile sağlanan immünitenin ne kadar sürdüğü konusunda henüz yeterli veri yoktur. Aşılamalar bittikten sonra daha fazla bilgi sahibi olunacaktır (6). Hastalık geçirenlerin iyileşmeden sonra ne kadar süre tekrar hastalanma riski taşımadıkları konusunda henüz net bilgiler yoktur. İngiltere’de 20787 sağlık çalışanında yapılan Siren çalışmasında 6614 COVID-19 geçiren sağlık personeli ile 14173 negatif cohort grup düzenli antikor ve pcr testleri ile takip edildiğinde; COVID-19 geçiren 44 hastada re-enfeksiyon, negatif cohort grupta ise 409 yeni enfeksiyon geliştiği gözlenmiştir. Enfeksiyon sonrası ilk 5 ay koruyuculuğun %83 oranında sürdüğü ancak bu süreçte sağlık personelinde bulaştırıcılığın devam edebileceği ve re-enfeksiyon olasılığına dikkat çekilmiştir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.