Beşikdüzü Resullü Köyü Videosu

Beşikdüzü Köyleri Arasında yer alan Resullü köyünde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Resullü köyünde vefat edenler kimler, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir, Beşikdüzü Resullü arası kaç km köyde doğal yaşam nasıldır

Resullü Köyü, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Beşikdüzü Resullü Köyü Resimleri ve resullü köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin resullü köyünde doğan biri var mı? Beşikdüzü Dğumlu Ünlüler Kimler?

Beşikdüzü Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Beşikdüzü Trabzon Arası Kaç Km? Beşikdüzü Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Beşikdüzü Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Resullü, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon iline 60 km, Beşikdüzü ilçesine 9 km uzaklıktadır. Küçük düzlükler dışında engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur.

Bu engebeli arazi, yolların virajlı ve bozuk olmasına neden olup mahalledeki ulaşımı zorlaştırmaktadır. Ayrıca bu engebeli arazi, bazı zamanlarda yağış ile birlikte heyelana neden olmaktadır. Köyün doğusunda köy deresi, köyün karşısında Kutluca ve Şahmelik Köyleri, batısında Türkelli Beldesi, güneyinde Dolanlı Köyü vardır.

Mahallenin geleneksel yemek çeşitleri kara lahana (pancar) çorbası, sarma, ısırgan, mısır ekmeği, hamsi buğlama ve hamsi tavadır.

Mahalle düğünlerinde ve yaz şenliklerinde Doğu Karadeniz'in diğer bölgelerinde olduğu gibi kemeçe ve horon ön plana çıkmaktadır. Köyde düğün salonu olmadığından genellikle ilçe merkezindeki düğün salonunda veya başka şehirlerde yapılmaktadır. Buna ek olarak sayıca az olsa da mahalledeki boş alanlarda da düğünler yapılmaktadır.

Mahallelinin giyim şeklindeki kültürel değerler kaybolmuş olmakla beraber mahallede; peştamal, camadan, kara lastik kısmen kullanılmaktadır.

Yaz aylarında köyde yayacılık kültürü vardır. Diğer Oğuz köyleriyle (Türkelli, Dolanlı, Çakırlı) ortak kullanılmakta olan Gümüşhane sınırları içerisindeki Kadırga Yaylası'na gidilmekedir. Yaylaya gidiş ve dönüş tarihleri herkes için farklı olmakla beraber, yaylaya geneler okulların kapandığı Haziran'ın ikinci haftası gidilmekte, okulların açıldığı Eylül'ün ikinci haftası da yayladan geri dönülmektedir. Eski zamanlarda hayvanlarla beraber yürünerek 2 günde yapılan bu yolculuk, günümüzde arabalar ile 3-4 saat sürmektedir.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En çok fındık yetiştirilir. Kısmen de çay yetiştirenler vardır. Mahalleden şehirlere göç olması sebebiyle hayvancılık büyük ölçüde azalmıştır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardir, fakat ogrenci sayisi yetersiz oldugundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kismen asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde cep telefonu çekmektedir.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar