1. HABERLER

  2. ÇANAKKALE

  3. Biga Aşağıdemirci Köyü
Biga Aşağıdemirci Köyü

Biga Aşağıdemirci Köyü

Aşağıdemirci Köyü haberleri, Biga Aşağıdemirci köyü güncel son dakika gelişmeleri, Aşağıdemirci köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Çanakkale Köyleri Arasında yer alan Aşağıdemirci köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

A+A-

Biga Aşağıdemirci köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Aşağıdemirci köyü son dakika gelişmeleri, Aşağıdemirci köyüne özgü yemekler, Biga Aşağıdemirci köyünün tarihi, Aşağıdemirci köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Aşağıdemirci köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Aşağıdemirci, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Aşağıdemirci Köyü Resimleri ve Aşağıdemirci köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Biga Aşağıdemirci Köyü Resimleri

Biga Aşağıdemirci Köyü Resimleri

Biga Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Biga Çanakkale Arası Kaç Km? Biga Hava Durumu? Çanakkale Köyleri ve Biga Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Çanakkaleli iseniz Çanakkale Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Çanakkaleli Ünlüler arasında Biga Aşağıdemirci Köyünde doğan biri var mı? Biga Doğumlu Ünlüler Kimler?

Aşağıdemirci, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir mahalledir.Köyün kuruluş tarihi resmî kaynaklarda, “93 Harbi ”nden sonra diye geçmektedir.1877-78 Osmanlı – Rus savaşı eski Rumî takvimde 1293'e denk düştüğünden, eskiler kısaca bu savaşı “93 Harbi” diye adlandırdılar. Rus baskısıyla 1864'te Kafkaslardan Anadolu'ya başlayan sürgün dalgası, 93 Harbi ile daha da artar. köyün kurucu aileleri de bu tarihte Adıgey bölgesi- Maykop civarı köylerinden önce İstanbul'a, oradan da Biga'ya gelirler. Daha önce gelip İdriskoru köyüne yerleşenlerce konuk edilirler. Bir süre sonra Bahçeli'ye, oradan da Hacıköy'e gelirler. Daha sonra avlanma ve hayvanlarını otlatma amaçlı dolaşırlarken, önce Demirci Boğazı na bakan yamaçları, daha sonra da köyün şimdiki yerini mesken tutarlar. Bu kuruluşun kesin tarihi resmî kaynaklarda belirtilmez. Ancak anlatılanlardan hareketle, 1885 tarihi kuvvetle muhtemel görünüyor. Zekeriya Gökgöz bir sohbetinde, babası Molla Davut'un köyün kurulduğu yere, ana rahminde geldiğini ve buraya yerleştiklerinde doğduğunu söylemişti. Molla Davut'un doğum tarihi, kayıtlarda 1301 olarak geçmektedir. Bu da 1885 'e denk düşmektedir. İlk adı “Beceşköy” olan köye 1912-13 Balkan Harbi sonrası göçleriyle, “Evlad-ı Fatihan”lar yerleştirilir. “Demirci Boğazı” adıyla Sinekçi nahiyesine bağlı bir köy olarak ilk mührü basılır. Cumhuriyetin ilk yıllarında verilen Nüfus cüzdanlarında köyün adını “Demirci Civarı” olarak görürüz. Yukarıdemircililerle süregelen mera kavgaları sonucu köy Aşağıdemirci adıyla anılmaya başlar.Çanakkale iline 90 km, Biga ilçesine 12 km uzaklıktadır. Aşağıdemirci Köyü Çanakkale İline bağlı Biga İlçesinin bir köyüdür. Çanakkale 'ye 100 km , Biga'ya 12 km , Bursa'ya 172 km uzaktadır. Çanakkale - Bursa yolu üzerinde, Bursa yönünde Çanakkale'den 100. km, Biga'dan 10. km de, Bulunan Osmaniye Köyünden sağda, anayoldan 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğusunda Hacıpehlivan, Güneybatısında Anbaroba, Güneyinde Sazoba, Batısında Hacıköy, Kuzeybatısında Şirinköy-Osmaniye Kuzeyinde Yukarı Demirci Köyü bulnmaktadır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.