Çanakkale Güzelyalı Köyü

Çanakkale Güzelyalı Köyü

Güzelyalı Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale Güzelyalı Osmanlı zamanında Avrupada'ki veba salgını nedeniyle gemilerin şu anki Güzelyalı eski ismiyle Karantinada bekletilerek boğaza alındığı bölgedir.

Ayrıca 1881 tarihli bir ingiliz sivil hastanesi vardı.Köyün üst kısmında bulunan Çanakkale Kent Ormanı'nın içine Turgut Reis Zırhlısının 24 Haziran 1936'da sökülmüş silahlarından ikisi Çanakkale Boğazı'nı savunmak üzere Turgut Reis Bataryası adı ile Güzelyalı sırtlarında bir tabyaya monte edildi. Günümüzde de ikiz 28 cm'lik top tareti görülebilmektedir. güzelyalı ızgara sardalye balığı ile ünlüdür sardalye içi temizlenmeden denizden çıktığı gibi ızgarada pişirilir balık çorbası , soğanlı pide girit yemekleri yapılır. güzelyalı ızgara sardalye balığı ile ünlüdür sardalye içi temizlenmeden denizden çıktığı gibi ızgarada pişirilir balık çorbası , soğanlı pide girit yemekleri yapılır. Çanakkale merkezine 15 km uzaklıktadır.Karanlık Liman ve Dardanos'un arasında yer alır. Köyün yanından geçen yolun öteki tarafında ise Çanakkale Kent Ormanı yer alır. Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Temmuz ayının ortası ile Ağustos ayının ortası arasında denizi sakin ve güzel olur. Yazın geri kalan kısmında deniz rüzgar sörfü için idealdir. Köyün ekonomisi turizme ve balıkçılığa dayalıdır. Köyde, ilköğretim okulu ve köyn yukarısında Çanakkale Koleji vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kışları nüfus 500 civarında iken yazları 5.000'e kadar çıkmaktadır.

Tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Çanakkale ile Güzelyalı arasındaki mesafe tarihte 'Zeus'un yeryüzündeki bahçesi' olarak adlandırılır.

Köyde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kampüslerinden biri bulunur. Ayrıca Jandarma ve Deniz Kuvvetleri'ne ait sosyal tesisler de bulunmaktadır.

Sahil boyunca uzanan köy, sırtını çam ormanlarına dayamıştır.

Köyde birkaç tane market ve büfe de bulunmaktadır. Bir adet camii olan Güzelyalı'da otopark ve muhtarlığa bağlı sosyal tesisler de vardır.

Güzelyalı lokantaları ve çay bahçeleri ile de tanınmaktadır.

Denizi rüzgar sörfü için idealdir. Ağustos ayı dışında denizi serin sayılabilir.

Güzelyalı da çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Birçok açıdan farklı yerleşim yeri özelliği sunmaktadır. Mimari olarak Avrupa ülkelerindeki ev modellerinin uygulamalarına sıkça rastlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.