Çarşıbaşı Yeniköy

Çarşıbaşı Yeniköy

Çarşıbaşı Köyleri Arasında yer alan Yeniköy köyünde kaç kişi yaşamaktadır, köye özgü yemekler hangileridir, Yeniköy köyünde vefat edenler kimler, Trabzon iline bağlı bu güzel köye nasıl gidilir

Yeniköy, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Çarşıbaşı Yeniköy Resimleri ve yeniköy köyü videosu sizin de ilginizi çekebilir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Trabzonlu iseniz Trabzon Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Trabzonlu Ünlüler arasında arsin yeniköy köyünde doğan biri var mı? Çarşıbaşı Dğumlu Ünlüler Kimler?

Çarşıbaşı Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Çarşıbaşı Trabzon Arası Kaç Km? Çarşıbaşı Hava Durumu? Trabzon Köyleri ve Çarşıbaşı Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

Eğer köyünüzün bilgileri eksik veya yanlış ise Köy Bilgilerini Güncelle

Yeniköy, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Yeniköy ün kuruluş tarihi belli değildir.Mahalleye diğer köylerdende taşınanlar olmuştur. Köy eskiden kovanlı mahallesinin mezeresi(yazları çıkılan yayla) olarak kullanılırken daha sonra bu bölgeye yerleşmeler olmuştur.

Yemeklerimiz - lahana çorbası - bazi kavurmasi - pırasa tavası - mısır ekmeği - sütlaç - fasulye turşusu

Alabalık ciftliği vardır.

Zengin kültürü olan Trabzon'un bir ilçesinin mahallesi olması sebebiyle çok geniş bir kültüre sahiptir. Mahallede bütün bölgede olduğu gibi horon ve kemençe yaygındır. Özellikle kemençe ustalığı geniş bir ekonomik paya sahiptir.

Trabzon iline 51 km, Çarşıbaşı ilçesine 18 km uzaklıktadır. Hıdırnebi yaylasına çok yakındır. Mahallenin yukaılarından yaylaya çıkan bir tali yol vardır. Çok güzel bir doğası bulunan Yeniköy,yatağı boyunca birçok şelale barındıran bir dere ve bu derenin kollarına sahiptir. Dere boyunca birçok gölet ve bu göletlerde yaşayan balıklar vardır. Genel olarak alabalık yaygındır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İnşaatcılık vardır.

Halk genellikle yazın Ankara ve İstanbul gibi yerlere calışmaya gider ve kışın köye geri döner.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. İlköğretim 5. sınıfa kadar öğrenciler bu okulda okumakta, 5. sınıftan sonra ise Yavuzköy İlköğretim Okulu'na taşımalı eğitim kapsamında taşınmaktadırlar. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.