1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum-Sungurlu Çavuşcu Köyü
Çorum-Sungurlu Çavuşcu Köyü

Çorum-Sungurlu Çavuşcu Köyü

Çavuşcu Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çavuşcu Köyü web sitesi - cavuscu.com ziyaretçilerini bekliyor.

A+A-

Köy'ün Konya ili Ilgın İlçesi Çavuşçu gölü bulunduğu alanda kurulmuş yerleşim biriminin çukur olması sonucu 1600'lü yıllarda meydana gelen bir doğal afet (sel felaketi) sonucu köyün bulunduğu alan sularla dolduğundan bugünkü Çavuşcu Gölü oluşmuştur. Bu afet sonunda köy halkı Türkiye'nin dört bir yanına dağılmıştır. Köy halkından TEKKEŞİNLER olarak bilen aile ÇORUM-SUNGURLU'da şu anki ÇAVUŞCU köyünün bulunduğu yere gelerek yerleşmişlerdir. Bu bilgileri her iki köydeki ortak mevki ve yer isimleri (Karakayalar, Aldıvermezler... vb.) desteklemekte ve doğru olma ihtimalini güçlendirmektedir.

haber-003.jpg

Sungurlu Çavuşcu Köyü Video

Sungurlu Çavuşcu Köyü Video

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Çorum-Sungurlu Çavuşcu Köyü Resimleri

Çorum-Sungurlu Çavuşcu Köyü Resimleri

Ayrıca Ilgın'a bağlı Çavuşçu Köy'de 1950-60'lı yıllarda Çorumlu Musalar (Çiçek) olarak anılan bir ailenin varlığı da dikkat çekicidir. Çiçek soyadını taşıyan aile üyeleri hala Ilgın Çavuşçugöl Kasabası'nda yaşamaktadırlar. 2000'li yıllarda Çavuşçugöllülerin girişimiyle karşılıklı ziyaretler yapılmış fakat olay çok erken tarihlerde ve kayıt dışı olarak (kayıtlarda varsa da tespit edilememiştir) gerçekleştiğinden her iki yerleşim biriminin yaşlıları olayı tam çözememişlerdir. Konu araştırmacıların ilgisini beklemektedir.
Tekkeşinler Cumhuriyet Dönemi'nde Soyadı Kanunu çıkınca Çavuşçulu soyadını alarak doğdukları toprakların adını soyismi olarak tescil ettirmişlerdir.

Köyde bulunan ve İsmilli olarak bilen (İSMAİLOĞULLARI) ailesi ise BİTLİS-AHLAT bölgesinden gelerek önce Çorum ili Bayat İlçesi bölgesine yerleşmeyi düşünmüşler, Bayat ilçesinin arazi yapısı hayvancılık yapmaya elverişli olmadığından Çorum, Sungurlu, Çavuşcu Köyü'ne gelip yerleşmişlerdir. İsmilli olarak bilinen aile soyadı kanunundan sonra İÇTÜZER soyadını almıştır.
Zavutlar olarak bilen aile ise Niğde ili bölgesinden gelerek Çavuşcu Köyü'ne yerleşmişlerdir. Bu aile üyeleri KUYUCAK soyadını taşımaktadır.

Soy asıl hatal ahmet çiçekdağ kırdok tarafından gelmiştir bu sülale 1700 yıllarda gelmiştir yakın zamana kadar Akşehir'e, günümüzde Tuzlukçu'ya bağlı Kundullu Köyü'nden geldikleri ailenin yaşlılarınca ifade edilmektedir. Kundullu Köyü ismini Turgutlulardan Kundul Bey'den almaktadır. Kundulluluların bu köye yakındaki Turgutlu İlçesi'nden geldikleri söylenmektedir. Kundullu Köyü'nde Kürük Deresi isminde kurumuş bir su yatağı bulunmaktadır. Kürüklerin Kundullu Köyü'nde Aşık Mustafalar adıyla tanındıkları söylenmektedir.)  KONYANIN İSMİL kasabası var bu ismilliler kesin burdan gelmiştir

Köyde bulunan Karaoğlanlar olarak tanınan aile Çorum merkez ve civarından gelmiştir. Bunlar KARACİF soyadını almışlardır.
Tekkeşlerin memleket sevdası içlerini öylesine bürümüştür ki arazilerine Konya, Ilgın, Çavuşçugöl'deki mevki isimlerini vermişlerdir: Karakaya, Tilkiini, Kocakoru, Hüyüklü, Han Yolu (Argıthanı Yolu'na Çavuşçugöllüler Han Yolu derler.).

Çorum iline 106 km, Sungurlu ilçesine 36 km uzaklıktadır.çavuşcu köyünün coğrafi yapısı genelde rakımı düşük tepeler ve plato araziler bulunmaktadır. köy arazisinin % 60 şı salma su tabir edilen kanal sulama sistemi ile sulu tarım yapılmaktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Yaz aylarında sıcak ve kurak kış aylarında az yağışlı ve soğuk iklim hakimdir.Yağışlar genelde Nisan yağmurları ve kışın azmiktarda yağan kar yağışı olmaktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

KADİR İÇTÜZER, Çavuşçu Köyü Muhtarı, Yaş: 35-44, Cinsiyet: ERKEK, Eğitim Düzeyi: ORTA OKUL, Muhtarlık Süresi: 1 DÖNEM

 Muhtarlık Erişim Bilgileri, E-Posta:   Kayıtlı Değil!, Telefon:   0 (364) 355 41 93, Cep:  0 (538) 5519733

ÇAVUŞCU KÖYÜ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.