1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Çayan Köyü
Çorum Sungurlu Çayan Köyü

Çorum Sungurlu Çayan Köyü

Çayan Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Rivayete göre köyde önceleri sadece Aleviler yaşamaktaymış. Karaman'dan Çorum taraflarına köyün bugünkü Sunni kesimini oluşturanların ataları geçerlermiş.

A+A-

Her sene buradan geçerlerken köyde yerleşik bulunan Aleviler, onların iyi insanlar olduğunu, köyde herkese yetecek kadar arazi olduğunu söyleyerek Sunnilerin de köye yerleşmelerini istemişler. O tarihten sonra köyde beraber yaşanmaya başlanmış. Köyün ortasından geçen yolun üst kısmında Aleviler, alt kısmındaysa Sunniler yaşamaktadır.

Köyün dernek başkanı haydar tokmak gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Yaşayan Alevi ozanlarından Aşık Gülabi bu köyün kültüründen beslenenlerdendir.bugün çayan köyünden pek çok isim çıkmıştır .Bu önemli isimlerden bir kaçı şekerbank genel müdür yardımcısı Hamza Akeniş,Şehir ve bölge plancısı Ayten Akeniş,Öğretim görevlisi eğitimci Filiz TOKMAK. Filiz TOKMAK halen pek çok dernekte yönetici ve sosyal girişimci olarak çalışmakta. yılın eğitimcisi, girişimcisi ödülünü alan eğitimci Filiz TOKMAK federasyon genel sekreterliği göreviyle beraber öğretmenlik görevini de sürdürmektedir. 

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Çorum iline 108 km, Sungurlu ilçesine 38 km uzaklıktadır.ayrıca ugurludag ve sungurlunun ortasında olmasından dolayı merkezi konumdadır. Köyün iklimi, [Kurak iç Anadolu iklimi] etki alanı içerisindedir.Köy İç Anadolu bölgesindedir. Köy tarım ve Hayvancılıla geçinmektedir.Hayvancılık pek yapılamamaktadır. Özellikle buğday yetiştirilmektedir.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.cayan köyünün gelmiş gecmiş en cok katkıda bulunun muhtarı merhum halil altekin dir cok sayıda hizmeti bulunan halil altekin köyün bir cok ihtiyacı olan hizmeti köye getirmiştir regli kişiligi ve yardım severligiyle tanınırdı.köye 1977 den vefat ettigi Haziran 1997 yılına kadar muhtar olarak hizmet etmiştir en önemli icraatları sele karşı yaptıgı set okul cami yol su elektirik ğibi hizmetlerin yanında köydeki alevi ve sünnileri bir arada tutması.onun en cok sevilen ve takdir edilen yönlerindendir...

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.içme suyu az fakat çok kalitelidir.

Muhtarı, Yaş: 35-44, Cinsiyet: ERKEK, Eğitim Düzeyi: İLKOKUL, Muhtarlık Süresi: 1 DÖNEM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.