Çorum Sungurlu Çayyaka Köyü

Çorum Sungurlu Çayyaka Köyü

Çayyaka Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Sungurlu'nun en meşhur yemeği kestir(et döner). Çorum iline 108 km, Sungurlu ilçesine 38 km uzaklıktadır.

DEDEMOĞLU der ki, aşkın bağından;

Aşırdılar bizi, Yozgat dağından,
Anadolu, Sivas şehri sağından
Göçtüğümüz, destan olsun dillere.

Beğdilli TÜRKMEN aşiretinin büyük ozanı Dedemoğlu; Çorum’un Sungurlu ilçesinin Araf köyündendir. Çiftlik köyünde de Dedemoğlu adıyla bir Dede Ocağı var olması, Ozan Dedemoğlu’nun Çorumlu olduğunun kesin olarak göstermektedir.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

İlköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyümüz ayçiçeği üretiminde yılardır sungurlu ilçesinin birincisidir. 2004 yılında 12000 dekar araziyi devletten bir kuruş yardım almadan deliceden trafa kurularak 3300 metre yer altından plastik borularla sulama suyu köylünün hizmetine sunulmuştur.2004 yılından beri sulu tarım yapılmaktadır. Ayrıca köyümüzün kavunu da meşhurdur. Arazi delice suyuyla sulanmaktadır. 

Delice suyu tuzlu su olduğu için (kavun-karpuz)yetişen ürün çok tatlı çok sulu ve çok lezzetli olmaktadır. Türkiyenin birçok ilinden alıcısını bulmaktadır.

DİLAVER YAZAR , Çayyaka Köyü Muhtarı , Muhtarlık Erişim Bilgileri, E-Posta:   Kayıtlı Değil!
Telefon:   0(364)3292052, Cep:  0(535)2339297

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.