Çorum Sungurlu Çiçeklikeller Köyü

Çorum Sungurlu Çiçeklikeller Köyü

Çiçeklikeller Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün en ünlü yerel tadı bulgur köftesidir (Çöç). Bulamaç, baldırcan aşı, bulgur pilavı gibi çok özelliği olmayan yemekleri vardır. Ayrıca yörük türkmenlerin genelinde görülen ilginç bir yemek olan arabaşı bu köyde görülmektedir (Çorbası oldukça lezzetlidir). Düğünler genellikle cuma günü bayrak kaldırılmasıyla başlar pazar günü sona erer. Çorum halayı, ağırlama, avşar oyunu düğünlerde vazgeçilmez halk oyunları arasındadır.

Çorum iline 102 km., Sungurlu ilçesine 32 km. uzaklıktadır. Köy; kışla bayır denilen tepenin eteğine kuruludur. Arazisi köyün önünde batıya doğru uzanmaktadır. Batısında Alembeyli, doğusunda İğetaşı, Adanının başında, tombakkaya, kedikayası, Aşağı Oba,Güney Doğusunda Cılvar, batısında Kızılyar, çayır, öküzbayırı; şimali, taşlık, kızılsivri, körkısrakçukuru güneyi, kütüklü, akyol, iğdederesi kördere, aksoku, döllük, oprakyokuşu, özçatalçam, gözlekkaya, kuzey batısında bolatlı köyleri yer almaktadır. Yaklaşık 2 km. doğusunda Ağgar dağ silsilesi içinde yer alan yükseltiler başlar. Az bir ormanlık alanı vardır. 

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Karasal iklimKarasal iklim etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.geçmişte bağcılık oldukça yaygınken ülkemizdeki tarımdaki gerileme burda da kendini göstermiş ve bu faaliyet yok olma dercesine gelmiştir. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

ŞERAFETTİN BOLAT, Çiçeklikeller Köyü Muhtarı, 
Muhtarlık Erişim Bilgileri, E-Posta:   Kayıtlı Değil!, Telefon:   0 (364) 3322116, Cep:  538-8783254

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.