1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Çiftlik Köyü
Çorum Sungurlu Çiftlik Köyü

Çorum Sungurlu Çiftlik Köyü

Çiftlik Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köklü bir geçmişe sahip olan köyün kültürü gelişmiştir.

A+A-

Köyün önemli aileleri kültüre önem vermektedir. Köyün önemli aileleri :Yalçın Ailesi(Gazi Paşa)-Barındık Ailesi-Barlık Ailesi-(Hüsemler) Balku Ailesi.Türk Halk Müziğine önem veren köy halkı, gençlerini bu alana yönlendirmiştir. KKTC'ye de yardımları bulunan köy halkının, yardımseverliği de bulunmaktadır. Çorum iline 81 km, Sungurlu ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köy halkı modern tarım teknikleri ve makinelerini kullanmaktadır. Bu teknikleri kullanmada Yalçın Ailesi köye önemli ölçüde tanıtıcı olmaktadır. Özellikle ailenin mensuplarından Yüksek Ziraat Mühendisi Köksal Yalçın modern yöntemler ve doğru tarım konusunda köy halkına örnek teşkil etmektedir. Ailenin diğer mensuplarından Erdal Yalçın ise bu modern tarım tekniklerinin uygulamasında çok önemli bir rol üstlenmektedir. Bunun yanında beldede bulunan Bahtiyarlar Besi Çiftliği gerek Çiftlik Köyü gerek bölge ekonomisine katkıda bulunmakta ve modern yapısıyla örnek teşkil etmektedir.Barındık ailesinin gösterdiği çapa bu zamana kadar önemli ölçüde civar köylere örnek olmuştur..köyde bütün halk uyum içinde yaşamaktadır.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HAYDAR CIBIR, Çiftlik Köyü Muhtarı, Yaş: 45-54, Cinsiyet: ERKEK, Eğitim Düzeyi: LİSE VEYA DENGİ OKUL
Muhtarlık Süresi: 1 DÖNEM
Muhtarlık Erişim Bilgileri, E-Posta:   Kayıtlı Değil!, Telefon:   0(364)3130055, Cep:  0(537)6094617
Köyün Genel Bilgileri, Kuruluş Yeri: SIRTTA, Yerleşim Tipi: TOPLU KÖY, Hane Sayısı: 20, Yaz Kış Nüfusu: Aynı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.