1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Hilalli Köyü
Çorum Sungurlu Hilalli Köyü

Çorum Sungurlu Hilalli Köyü

Hilalli Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüzün katmer yufka ekmek gülleylim çöreği gibi hamur işi yiyecekleri meşhurdur onun dışında anadolu kültürünün birçok özelliğine sahiptir.

A+A-

Köyümüz Cumhuriyet ve daha önceki dönemlerde köye göçen ailelerden oluşmaktadır, kısacası belirli ırk veya kabilenin çoğunluğu yoktur. Köy halkı Malatya, Mardin, Amasya illerinden gelen çeşitli boylara mensup insanlar ve birçok Karadeniz ilinden gelen Türkmen Yörüklerden oluşmaktadır. Şu an köyde ÖZTERZİ, ÇORUM, KARABAĞIRLI, ÇITAKOĞLU, SEBZECİ, AKSUNGUR, ARGUN, KAPUSUZ, ERZURUM, ALPOĞLU gibi soyadları bulunmaktadır köyümüzün muhtarı BÜNYAMİN AKSUNGURDUR ondan önce 40 yıl boyunca ADİL ALPOĞLU muhtarlık etmiştir.Köyümüzün nüfusu geçmişe bakılarak çok düşmüştür. Köy sakinlerinin bir çoğu Ankara,Bursa,İstanbul,İzmir vb. gibi büyük şehirlere göç etmiştir.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Çorum iline 113 km, Sungurlu ilçesine 43 km uzaklıktadır.ÇANKIRI ili ile sınır sayılabilir çorumun anadolu kısmında yer almaktadır. Köyün iklimi Orta Karadeniz bölgesinde olan Çorum'dan farklı olarak Orta Anadolu bölgesinin karasal iklim özelliklerini taşır.Yani yazlar kurak ve sıcak kışlar soğuk ve yağışlıdır.Bitki örtüsü Orta Anadolu'ya özgü olan bozkır özelliği taşır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. (Köyümüzün eğitim-öğretim hayatına 1995-98 yılları arasında Erhan Baş adlı bir güzel insan çok değerli bir takım katkılarda bulunmuştur.) Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

BÜNYAMİN AKSUNGAR
Hilalli Köyü Muhtarı
Yaş: 45-54
Cinsiyet: ERKEK
Eğitim Düzeyi: LİSE VEYA DENGİ OKUL
Muhtarlık Süresi: 2 DÖNEM
Nüfus Bilgileri
E-Posta:   Kayıtlı Değil!
Telefon:   0(364)3292027
Cep:  0(535)5107204
Köyün Genel Bilgileri
Kuruluş Yeri: OVADA
Yerleşim Tipi: TOPLU KÖY
Hane Sayısı: 28
Geçici Nüfus Sayısı: 120
Yaz Kış Nüfusu: Farklı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.