1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Karakocalı Köyü
Çorum Sungurlu Karakocalı Köyü

Çorum Sungurlu Karakocalı Köyü

Karakocalı Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 77 km, Sungurlu ilçesine 21 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, bozkır iklim tipi hakimdir.

A+A-

Türkmenlere bağlı Oğuz Varsak aşiretlerinden bir boy kurmuştur. Bu aşiretin adı Karakocalı Türkmen aşiretidir. Bu aşiret aynı zamanda Beğdili boyu ile Anadolu’ya gelmiş.

Türkler içinde yayla hayatı, hayvancılıkla göçebe olarak yaşayan bu aşiret daha sonra Karakocalı köyünü yerleşim yeri olarak seçmiştir. Türklerde bir gelenek vardır: Bu da bağlı oldukları soyun adını yerleştikleri yerlere vermektir. Köyü kuran bu aşiret de bağlı oldukları Varsakların bir aşireti olan Kara Kocalı adının yaşaması için yerleştikleri bu yere Karakocalı adını vermişlerdir.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Karakocalı Köyüne daha kimler yerleşmiştir?

Çıtak Aşireti: Çıtaklar Varsak aşireti içinde önemli bir oymaktır. Sadece Karakocalı değil birçok yere dağılmışlardır. Bunlar Yorgalı köyündeki Karafilikler, Sarıkaya’daki Çamurcu soyadı taşıyanlar, Esipkıran (Beylice) köyündeki Çıtaklar, Yukarı Beşpınar’daki Bağrıyanık soyadı taşıyanlar, Tirkeş köyündeki Çıtaksevi soyadını taşıyanlar, Uğurludağ Dağönü köyündeki Çıtaklar, Delice ilçesi Kavak köyündeki Şimşek ve Kurumuş soyadı taşıyan oymaklar hep Çıtak oymağına bağlı bir aşiretin soyudur.

Kirazlı: Kirazlı oymağının asıl adı Kurman oymağıdır. Gaziantep’in düşman işgaline uğraması (1. Dünya Savaşı 1914-1918) sonucu Anadolu içlerine gelen Kurman oymağından üç kardeşten biri Çiçekdağı yöresinde kalmış, İbrahim ağa ve kardeşi de Karakocalı köyündeki Kirazlı mevkiine yerleşmiş, sonra da köye dahil olmuşlardır.

Mamalı aşireti: Karakocalı köyüne yerleşen diğer bir gruptur. Adını, Dulkadirli Türkmenlerinden alan, yaylak kışlak hayatı yaşayan Saltuklu Bey ailesinden, Mama Hatun'dan aldığı belirtilmektedir.YORGALI KÖYÜNDEKİ K A R A F İ L İ K ler Kastamonu-Tosya kazasıdan 1877 yılında YORGALI Köyüne gelmişlerdir.O yöreden geldiğimiz için ÇİTAK LAKABI VERİLMİTİR. Lakabımız FELEKOĞULLARİ olup, 1071 den sonra ANADOLU ya gelen TÜRKMEN OĞUZ'ların KAYI boyuna mensup ÇOBANOĞULLARI BEYLİĞİNİ kuran ÇOBANLI nesline dayanmaktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi var. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün kültürü çok geniştir, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.