Çorum Sungurlu Kışla Köyü

Çorum Sungurlu Kışla Köyü

Kışla Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

İlçe merkezi, 1754 yılında Kalınsaz adıyla bucak olarak teşkilatlandırılmış, Yozgat İli'ne bağlı iken daha sonra Budaközü ismini almıştır. 1866 yılında belediye olmuştur. 1924 yılında Çorum'a bağlanmıştır. İlçe haline getirilen bu yere (beyi bulunan Sungurluoğlu namındaki şahsın isminden) Sungurlu adı verilmiştir. 

Sungurlu İlçesi Çorum - Ankara yolu üzerinde bulunup, Çorum'a uzaklığı 72 km., yüzölçümü 2.557 km2, rakımı 780 m. dir.

İlçe ekonomisi tarım hayvancılık ve ticarete dayanır. İlçenin Karadeniz Bölgesini, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgeleriyle bağlantısını sağlayan yol üzerinde oluşu ve büyük bir turizm potansiyeline sahip tarihi Boğazkale İlçesi’nin Sungurlu bağlantısı nedeniyle yol boyunda yer alan konaklama, dinlenme tesisleri ilçe ekonomisine olumlu katkılarda bulunmaktadır.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Köyün, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.