Çorum Sungurlu Kuşçalı Köyü

Çorum Sungurlu Kuşçalı Köyü

Kuşçalı Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyün genelinde buğday yetiştirilir. Bunun yanında kavun, karpuz ve bağlarda üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kuşçu Ali Adındaki Bir Avcının 1700 lü Yıllarda Köyün Bulunduğu Yere Yerleşmesiyle Kuşçuali Adını Almıştır. Zamanla Kuşçuali İsmi Kuşçalı Olarak Degişmiştir. Köye İsmini Veren Kuşçu Ali Sülalesi Conuların Dedesi Olduğu Bilinmektedir. Köy birçok Kültürün Birleşmesiyle Meydana Gelmiştir. Köyde Türk, Arap ve türkmen ailelerinden olduğu bilinmektedir.Köydeki herkesin soyadı oğlu ile bitmektedir.

Köyün Gelenekleri Her Anadolu İnsanının Misafirperverliği İle Sevgi Hoşgörü içinde Anadolu İnsanın Sıcaklığı Paylaşılmaktadır.Ayrıca köy halkının müthiş bir mizah anlayışı vardır.Çevre köylerde, yaren meclislerinde yaşanan olaylar anlatılır dinleyenler kahkaya boğulurlar.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak su şebekesi çok eski olmasından ve yaz dönemi suyun azalmasından dolayı düzenli icme suyu sağlanamamaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. bu köyePTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır ve ilçe ile ulaşımı insanlar kendi araçları ile yapmaktadır . Köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.