Çorum-Sungurlu Oğlaközü Köyü

Çorum-Sungurlu Oğlaközü Köyü

Oğlaközü Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 69 km, Sungurlu ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

KÖY NÜFUSUNUN BUYUK BÖLÜMÜ BAŞTA ANKARA OLMAK ÜZERE İSTANBUL ANTALYA MERSİN GİBİ BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ ETMİŞTİR . Köyümüzdeki bazı ailelerin geçmişleri ile ilgili bazı bilgiler;

ARIKAZAN OYMAĞI:

Sungurlu İlçesi eski adı Diği, yeni adı Oğlaközü olan köyde yaşayan "Arıkazanı" soyadı almış oymağın önceki soyadlarının "Dervişoğulları" olduğu ve bu oymağın adı geçen köye Budaközü çayı mıntıkasından geldiği bilinir.

xvııı. Yüzyıl sonlarında yaşanan ve XIX. Yüzyıl ilk çeyreğine kadar süren salgın hastalıklar nedeniyle yer değiştirdiği anlaşılan oymağın bilinen beyinin adının da "Arif Dervişoğlu" adında bir kişi olduğu yine bilinen bir konudur.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

SARIALTIN OYMAĞI:

Bu oymağın Kars yöresinden geldiği, önce Çiçekdağı yöresine, daha sonraları Sungurlu Oğlaközü Köyü mıntıkasında bulunan "Kirazlıbel" adlı mevkiye yerleştiği belirtilir. Daha sonraları söz konusu mıntıkada bulunan KARLIK mevkiye köm ve su değirmeni yaptıkları aktarılan konulardandır.

Uçak kazasında "Yusuf..." adında bir Havacı pilotlarını şehit vermişlerdir. İlhan adlı bir beyini de Sungurlu Belediyesi Başkanı seçtiren oymağın üyelerinin büyük çoüunluğu , günümüzde başka şehirlere göç etmişlerdir.

YÖRDEM OYMAĞI:
Sungurlu İlçesi Oğlaközü Köyünde yaşayan bu oymağın eski soyadlarının Yalçınkaya olduğu, UZUNLAR sülale adını taşıdıkları belirtilir. Malatya İli Hekimhan İlçesinden geldiği belirtilen oymağın, ilk önce Alaca İlçesi "Evci Köyü" mıntıkasına yerleştikleri, burada bir süre yaşadıktan sonra , Sungurlu ilçesi Budaközü mıntıkasına, daha sonra da Oğlaközü Köyü'ne yerleşmişlerdir.Uzun Yusuf ve Süleyman Sırrı adındaki beylerinin hükümet ve yöre insanı yanında büyük nüfuzu olduğu belirtilir. 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.