1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Şekerhacılı Köyü
Çorum Sungurlu Şekerhacılı Köyü

Çorum Sungurlu Şekerhacılı Köyü

Şekerhacılı Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 67 km, Sungurlu ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

A+A-

Köyün ahalisinin Maraş ve Erzurum Göçmeni olduğu bilinir. Asıl adı Zekerhacılı'dır. Ancak köyün bu gizli tarihi çok bilinmemektedir. İlk yerleşen kuşaktan sözlü ve yazılı bir anlatım sonraki kuşaklara aktarılmamıştır. ilk yerleşim tarihi ve göç tarihi bilinmemektedir. Öyleki soyadı kanuni ile birlikte köyün hepsi "S" harfi ile başlayan ilginç soyadlar almışlardır; "Sakinci, Sakmak, Salur, Saklavcı, Sakik, Sakınç, Sakıncı, Saklıca, Salgın,Samgam."

Başta Ankara olmak üzere, İstanbul ve İzmir'e göç almıştır. Karadeniz bölgesinde olmasına rağmen, iklimsel olarak içanadolu iklimi hakimdir. Kurak ve tepelik bir araziye sahiptir. Tahıl üretimi ağırlıkta olmakla birlikte, azda olsa hayvancılık vardır. Sofralık üzüm bağları vardır ve elbette boğma rakıları. Arazi koşulları ve iklim nedeniyle köy yoksul bir köydür. Bu nedenle köylüler ilk yerleşimden bugüne alternatif ekonomik kaynaklar yaratmaya çalışmıştır. Sabunun üretiminin kıt olduğu Cumhuriyet dönemlerinde, köylü memleket memleket dolaşıp saça iyi gelen killi toprağını satmıştır. Sabun üretiminin ve kullanımının yaygınlaşması ile birlikte köylü fay üretimine başlamıştır. Fay hammadesi pirinç kabuğu tozu olup içine belli bir miktarda deterjan katılırak elde edilmiştir. Fay çıkması zor sanayi ve yemek yağlarının temizlenmesinde kullanılmaktadır; Edirne'den Karsa kadar köyün erkekleri bu maddeyi satmıştır. Fay'ın üretimine hala devam eden ve satan köylülerin olduğu söylenmektedir.

haber-003.jpg

videogaleri-003.jpg

galeri-004.jpg

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday en büyük geçim kaynağıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. İlçe civarında kanalizasyon şebekesi olan nadir köylerden biridir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Ancak civar köylerin de bağlı olduğu bir telekom santrali vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.