1. HABERLER

  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ

  3. Çorum Sungurlu Tatlı Köyü
Çorum Sungurlu Tatlı Köyü

Çorum Sungurlu Tatlı Köyü

Tatlı Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 88 km, Sungurlu ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

A+A-

Köyümüz kuruluş olarak Osmanlı döneminin 1800’lü yıllarının son dönemlerine dayanmakta olduğu açıklanmış olup bu dönemde soyadı kullanılmamakla beraber kişiler ün veya unvan kazanmış ailelerin isimleri ile tanınırlardı.Bundan böyle köye ilk yerleşenleri 10 veya 15 hane olarak kurulduğu ve o dönemin en ünlü kişisi ve genel olarak hizmet babadan ileri gelenlerinden sayılan Malamat denilerek de anılan Osman çavuş,Padişahlık döneminde yaşamış ve o dönemin ileri gelen görevlileri tarafından Osman Çavuş’a,köyümüz ve çvre 25 köy dahil olmak üzere bu yerlerin öşürlerinin(Vergilerinin)toplanılması görevi tahsis edilmiş olup adı geçen kişi tarafından alınmış olunan bu görev düzenli bir şekilde yerine getirilerek o dönemin tahsildarlarına teslim etmek suretiyle kişiliğini belirtmiştir.

Bu nedenlerden dolayı bir yerde çevrenin o dönemdeki tahsildarlığı Tatlı Köyünde bulunmakta idi. Yine bunu takiben Cumhuriyet döneminde ise kendiliğinden köyün asayişini,gelir ve giderlerini,gözetim altına alan İlyas SARIYERLİOĞLU olup köyümüz ve çevre köyler dahil olmak üzere devlet görevlilerinin işlerinin kolaylaştırmak ve yardımcı olmak amacı ile o yıllarda yaşamış olunan asker sevkiyatlarının, asker kaçaklarının ve buna benzer kanunsuz yapılan işlerden dolayı kişileri toplayarak veya toplatarak Tokat ili Zile ilçesine götürüp bizzat yetkili mercilere teslimini sağlardı.

Tatlı Köyünde Bu görevi ise dönemin yetkilileri tarafından onaylanıp ve tasvip edildiğinden bu kişiye o zamanın yetkili kurumu ve kuruluşları tarafından destek verilip bunun daha iyi hizmet etmesi için imkânlar sağlanırdı. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.