Çorum Sungurlu Terzili Köyü

Çorum Sungurlu Terzili Köyü

Terzili Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Çankırı, Çayırpınar mezrasından gelen 4 kardeşten biri olan ve sanatı terzilik yapan kişiden geldiği söylenmektedir.

Anadolu kültürü Türkmen kültürü.. Çorum iline 102 km, Sungurlu ilçesine 32 km uzaklıktadır. Köyün iklimi,iç Anadolu nun bozkır ikliminin alanı içerisindedir. Köyün coğrafi özelliği bozkırdır paralel tepelerin oluşturmuş olduğu engebeli ve sungurlu'dan akıp gelen Buadaközü çayının zamanla oluşturduğu düzlükler de tarım yapılmaktadır.ortalama 5-6 bin dönüm arazisi vardır. Köyün bitki örtüsü ekilen tarım ürünleri ve de boz tepelerdir. İğde, Söğüt,gibi suyu az seven ağaçlarla elma armut kayısı gibi iklime uygun az sayıda meyve ağacı vardır. Bağcılık su ve bakımsızlıktan unutulmuştur.

Terzili Köyünün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ancak buyuk kentlere göçten buyuk oranla etkilenerek köy adeta terk edilmiştir. Halkın geneli İstanbul da olup çorap - tekstil ve sanayi işi yapmaktadır. Ayrıca Ankara ya da önemli miktarda göç vermiştir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.