Çorum Sungurlu Yirce Köyü

Çorum Sungurlu Yirce Köyü

Yirce Köyü, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 115 km, Sungurlu ilçesine 45 km uzaklıktadır. iki tepenin ortasına yerleşmiştir. Bu da depreme dayanıklılığını gösterir köyün içinden çay geçmektedir.

Köyün adı yerleşmeden yani göçebe hayatının sonlanması anlamına gelen yerleşme kelimesiyle eş anlamlı Yirce. köyde tarihi 4çeşme bulunmaktadır bunlar yukarıda tuzlu su aşağıda acı pınar köyün içinde de Alinin Pınar ile tatlı su(kırklar)bulunmaktadır. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri bilen ve köye gelen misafirleri hoşgörüyle karşılayan bir yapıya sahiptir. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımda verimli topraklara sahip olup kisi basına dönüm oranında baya bir toprak düşmekte komsu köylerinde topraklarının bir kısmını da ekip biçmektedirler. Bu bize ekonomisinin güçlü oldugunu göstermektedir ama gel gelelim bir kısmı Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 

Cep telefonu çekmektedir imam evinin inşaatı bitmiş cami inşaatı da bitmiş tek eksik olan minaredir. Oda Allah'ın izniyle ileri ki günlerde olacaktır, ayrıca köyde çok sayıda mütahit yetiştiği için kentsel dönüşüm projesine elverişli kaymakamlıktan 5 kata kadar izin alınmış olup ilk 5 katlı inşaatı 5 senede Ali Akçabay bitirmiştir. Kaymakamlık bütün köylerde ağaçlandırma çalışması başlatmıştır ama bu köyde mera az olduğundan ve yeteri kadar yeşillik olduğundan köy halkı istememiştir.  Her evden aşağı yukarı birkaç kişi büyük şehirde çalışmaktadır. buda dışarıdan köye maddi destek geldigi anlamındadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.