“Devlet, Evlere Kapattığı Ve İşyerlerinde Çalışmasını Engellediği Herkesin İaşesini Sağlamak Zorunda”

“Devlet, Evlere Kapattığı Ve İşyerlerinde Çalışmasını Engellediği Herkesin İaşesini Sağlamak Zorunda”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’nun haftada iki kere olmak üzere düzenli yayımladığı “Pandemide Merak Ettiklerimiz” programının dördüncüsüne Pandemi Çalışma Grubu üyesi Anayasa Hukukçusu Dr. Dinçer Demirkent...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’nun haftada iki kere olmak üzere düzenli yayımladığı “Pandemide Merak Ettiklerimiz” programının dördüncüsüne Pandemi Çalışma Grubu üyesi Anayasa Hukukçusu Dr. Dinçer Demirkent konuk oldu.

COVID-19 sürecinde artan hak ihlallerini değerlendiren Dr. Dinçer Demirkent, iktidarın 2015 yılında hayata geçirdiği güvenlik konsepti ile 2017’de tesis ettiği tek adam rejiminin, yaşanan hukuksuzlukların temeli olduğunu söyledi. Anayasa’da da düzenlenen siyasal eşitlik ilkesinin parti-devlet modeliyle askıya alındığının altını çizen Demirkent, kongre ve cenaze organizasyonlarından kimlerin evde kalacağına kadar alınan tedbirlerde de bu eşitsizliklerin aleni bir biçimde sergilendiğini kaydetti. Son olarak pandemi sürecinde çıkarılan genelgelere değinen Demirkent, “Anayasa’ya ve yasalara bağlı olmadığı için, yurttaşlara genelgeyle yükümlülük yüklenemeyeceği için bu genelgeler usulen hukuksuzdur. Eğer bir hukuk yaratılacaksa; örneğin kimi genelgelerde ‘Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na dayanılıyor’ deniyor. Eğer bu kanuna uygun hareket edilse; devlet, evlere kapattığı ve işyerlerinde çalışmasını engellediği herkesin iaşesini sağlamak zorundadır. Çünkü bu, o kanunda açıkça yazılıdır” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.