Dörtdivan Çetikören

Dörtdivan Çetikören

Çetikören Köyü haberleri, Dörtdivan Çetikören köyü güncel son dakika gelişmeleri, Çetikören köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Bolu Köyleri Arasında yer alan Çetikören köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Dörtdivan Çetikören köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Çetikören köyü son dakika gelişmeleri, Çetikören köyüne özgü yemekler, Dörtdivan Çetikören köyünün tarihi, Çetikören köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Çetikören köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Çetikören, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Çetikören Köyü Resimleri ve Çetikören köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Dörtdivan Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Dörtdivan Bolu Arası Kaç Km? Dörtdivan  Hava Durumu? Bolu Köyleri ve Dörtdivan Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesini demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Bolulu iseniz Bolu Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Bolulu Ünlüler arasında Dörtdivan Adaköy Köyünde doğan biri var mı? Dörtdivan Doğumlu Ünlüler Kimler?

ÇETİKÖREN KÖYÜ GENEL BİLGİLER | TARİHÇE

Çetikören , Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının etrafını çevreleyen Ulusu ve Eğrice deresiden aldığı tahmin edilmektedir.

Çetikören, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya gelen Oğuz Türkleri'nin Bozoklar Kolu'na bağlı olan Gün Han Oğulları'nın Kayı Boyu'ndan bir bölümü, 1074-1076 yıllarında bugünkü Dörtdivan ve çevresine yerleşmişlerdir. Oğuzlar, geldikleri ve geçtikleri yerlerde anavatan hatıralarını canlandırmak için dağ, dere gibi mahallere anayurttaki benzer adları taktıkları gibi kurdukları köylere de kabile ve boy adlarını vermişlerdir. Çetikören ile birlikte Adakınık, Aşağıdüğer, Yukarıdüğer, Bünüş, Adaköy, Cemaller, Çalköy, Çardak, Deveciler, Doğancılar, Dülger, Göbüler, Gücükler, Hacetler, Kargıbayramlar, Kılıçlar, Çitler, Kuruca ve Ortaköy'de bu boylara ait köylerdir.

Çetikören Köyü'nün bugün bağlı olduğu Dörtdivan'ın, bir yerleşim birimi olarak kurulmasının, 1197’de I. Alaaddin Keykubat zamanında olduğu tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, Sultan I. Alaaddin Keykubat’ın Bolu Beyi iken fethettiği dağlarda Divan Kösü çaldırdığı, bu nedenlede bu yerlere “DİVAN” denildiği yazmaktadır. Bu yerlerin önce 7 adet olduğu, fakat bunlardan 3’ünün küçük olduğu için kapatılıp 4’ünün kaldığı ve bu yüzden de adının “DÖRTDİVAN” olduğu belirtilmektedir. Ayrıca Ankara Savaşı’nda yenilen Osmanlı Ordusu, geri çekilmesi sırasında Timur’un Ordusu tarafından takip edilmiş, Gerede ve Dörtdivan halkı Osmanlı askerlerini savunarak Osmanlıların yeniden toparlanmasında önemli rol oynamıştır
1961 yılında açılan Çetikören Köyü İlkokulu'nda 18.12.1997 tarihine kadar eğitim öğretime devam edilmiş, ancak köy nüfusundaki azalma nedeniyle öğrenciler, Taşımalı İlköğretim uygulaması kapsamında, ilçe merkezinde bulunan Şehit Orhan Yalçın İlköğretim Okulu’na taşınmaktadır.

Eskiden ulaşım imkanları fazla olmadığından köylü traktörlerle,yaya,...vb. cuma günleri Dörtdivan merkeze inerek alışveriş, meyye, sebze ihtiyaçlarını giderirlermiş. Bu nedenle her cuma küçük çocuklar için bayram havasında geçermiş. Zaman içinde vasıta sayısının artaması ve Dörtdivan merkezin gelişmesi ile alışveriş imkanlarının çoğalmasıyla Cuma Pazarı'nın eski etkinliği fazla kalmamıştır.

Köyün yıllardır süren gelenekleri vardır. Bunlardan bazıları; dini bayramlarda Köy Camisi'nde toplu yemek yeme (Zîret) ve her yıl Temmuz'un 2. Pazar günü yapılan Aladağ-Kapaklı Yayla Şenlikleridir..
Bolu iline 53 Km., Dörtdivan ilçesine 11 Km. uzaklıktadır.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.