Edirne Orhaniye Köyü

Edirne Orhaniye Köyü

Orhaniye, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Olup ilçeye uzaklığı 32 km ,Edirne şehir merkezine uzaklığı 20 km dir.

Güneyde ELÇİLİ Köyleri bulunmaktadır. Köyün içerisinden Uzunköprü ilçesi sahil yolu geçmektedir. 

Köyün adını , ORHAN bey isimli çiftlik sahibinden aldığı bilinmektedir ,Eskiden adı Toduriç olan köy geçen zamanlarda değiştirilerek Orhaniye adını aldı, 1800'lü yıllarda ,Köydeki yerleşim durumunda , Türkler ve Yunanlar birlikte yaşamaktaydılar.Kurtuluş savaşının ardından ,Yunanistan ve Bulgaristan ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde , Bulgaristandan gelen Türk aileler köye yerleştirilerek köy hlkını teşkil ettiler.

Köyün en önemli özelliği köy ekmeğidir.Köyümüzün çamlık dediğimiz çok güzel bir ağaçlık tepesi vardır. buraya edirne nin çeşitli yerlerinden aileler piknik için gelmektedir. ben köyümüzün muhtarı olarak tüm edirnelileri gelip buralarını görmeye davet ediyorum. Köyümüzde hem bir piknik yapıp hem de çok güzel yeraltından kendi çıkan sularımızdanda kullanmak içinde alabilirler.Bi sefer gelmenizi tavsiye ederim.Geldiğinizde gördüğünüz eksiklikleri muhtarlığımıza bildirirseniz veya olmasını istediğiniz bi şeyler olursa fikirlerinizi muhtarlığımıza bildirirseniz seviniriz.

Köyün doğu kısmı kısmen ağaçlıktır ve tarım arazilerinin büyük bölümü doğu kısmında kalmaktadır. Batı kısmı ovadır ve sulanabilir  tarım arazileri bulunmaktadır,Köyün hudutları ,Doğuda AZATLI ,Batıda KARAKASIM,Kuzeyde TAYAKADIN.
Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde devlet su işlerinin artezyen kuyuları aracılıgı ile sulu tarım yapılmaktatır.Çeltikçilik bunlardan biridir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi VARDIR PTT şubesi ve PTT acentesi yVARDIR. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal çalışmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır güzel bir trakya köyü olup dayanışma içindedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.