1. HABERLER

  2. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

  3. Elazığ Beyelması Köyü
Elazığ Beyelması Köyü

Elazığ Beyelması Köyü

Beyelması (eski adı ile Hozakpur) Elazığ ilinin Ağın ilçesine bağlı bir köydür. Ağın İlçesinin tarihinin MÖ 16.-17. yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere kadar uzandığı bilinmektedir.

A+A-

Beyelması (eski adı ile Hozakpur) Elazığ ilinin Ağın ilçesine bağlı bir köydür. Ağın İlçesinin tarihinin MÖ 16.-17. yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere  kadar uzandığı bilinmektedir.(Hurriler, Musul, Kerkük çevresinde oturan Asya kökenli Subarular’ın torunlarıdır.

Yörede hakimiyet kuran çeşitli kavimlerin egemenliğinde kalan Ağın, 1071 yılından sonra Türklerin Anadoluya girmesiyle 1115-1234'e kadar Artukoğulları yönetiminde kalmış, 1514 Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. "Kamus-ül Alamîda İlçeye ilişkin şu bilgiler yer almaktadır. "Mamuret-ül Aziz" (Elâzığ) sancağında Eğin (Kemaliye) İlçesine bağlı bir bucaktır. 52 köyden oluşmuştur. 1954 yılında Elâzığ'a bağlı olarak bir ilçe olmuştur. Şu anda 16 köyü bulunan İlçenin, 1997 yılı nüfus sayımına göre 2103'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 3198'dir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.