Eldivan Oğlaklı Köyü

Eldivan Oğlaklı Köyü

Oğlaklı köyü haberleri, Eldivan Oğlaklı köyü güncel son dakika gelişmeleri, Oğlaklı köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Çankırı köyleri arasında yer alan Oğlaklı köyünde vefat edenler, köyün eski adı haberimizde.

Eldivan  köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Oğlaklı köyü son dakika gelişmeleri, Oğlaklı köyüne özgü yemekler, Eldivan Oğlaklı köyünün tarihi, Oğlaklı köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Oğlaklı köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Oğlaklı, Çankırı ilinin Eldivan ilçesine bağlı bir köydür.

Alva (Oğlaklı), Çankırı'nın Eldivan ilçesine bağlı köy. Köyün Çankırı merkeze uzaklığı 15 kilometredir ve ilişkisi daha çok il iledir. Eldivan ilçesi ile irtibatı genellikle idari yöndendir. Köy, yerleşim isimlerinin aslına geri dönüşüne izin veren yasa ile birlikte resmi olarak Alva ismini geri kazanmıştır.

Alva, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Çankırı merkezine bağlı köylerden idi. Kanuni Sultan Süleyman devrindeki 1530 tarihli haritada Alva ismiyle yer almaktadır. Cumhuriyet döneminde Çankırı'ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Dümelli bucağı Eldivan adıyla ilçe olunca Alva (Oğlaklı) da oraya bağlandı.

1960 yılından sonra köyün adı Oğlaklı olarak değiştirildi. Ancak köylüler "Alva" ismini kullanmaya devam ettiği gibi, komşu köyler ve ildeki insanlar da o köye mensup olanları "Alvalılar" diye adlandırmıştır. Köyde yüzyıllarca evvel Rumların oturduğu, Türklerin ise ilk önceleri bugün Ayacık diye bilinen yerde ikamet ettiği, Rumların oraları terk etmesi ile buraya intikal ettiği rivayet edilir.

Köyün eski isimlerinden birisi de Elvan köyüdür. Ayacık köy yeri, Hasanpınarı yerleşim yeri, Muhtarın(Aliçavuşların ağıl) olarak kullandığı yerin alt bölgeleri, Gömene ve bugünkü yerleşim yerinin olduğu yerde yaklaşık beş mahalle olduğu bunların daha sonra şimdiki yerine taşındığı bilinmektedir.Bahsedilen yerlerde eski ev duvarları, bina kalıntıları, mezarlar, çömlekler vs bulunmaktadır.Bunlardan Hasanpınarı bölgesinin Hristiyan, diğerlerinin Sünni Müslüman olduğu tahmin edilmektedir.Bu durum mezar şekli ve mezar yapısından anlaşılmaktadır. Hasanpınarı bölgesindeki mezarlar tarihi önemi olmamakla beraber, görünüşte mezar yoktur, ancak muhtelif şekilde buraların kazıldığı ve mezarların ortaya çıktığı bilinmektedir.Yine aynı bölgede tahminen gözetleme amaçlı birbirine girmeli oda bulunmuştur. Köyün yaylası olarak bugünkü Ahlat köyü hudutlarında Elvan köyü yaylası olarak Osmanlı tapu kayıtlarında bilgi mevcuttur.

Gerek Rus Harbi diye bilinen 93 Harbi, gerekse daha sonraki Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı, Yemen muharebeleri, Çanakkale Savaşı, İstiklal Harbi dolayısıyla köyden pek çok kişi askere gitmiştir. Kimisi şehit düşmüş, kimisi gazi ve yaralı olarak köyüne dönmüştür.

1950-57 yılları arasında Demokrat Parti'den iki dönem Çankırı milletvekili olan Mehmet Kenan Çığman'ın babası Ahmed Fuad Efendi de Alva yerlisi olup Hocazadeler sülalesinden gelmektedir.

2014 yılından sonra köyün adı, eski ismi Alva olarak değiştirildi.Alva daha önce oldukça kalabalık iken son yıllardaki sosyal ve ekonomik şartlar sebebiyle Çankırı'ya ve Ankara'ya göç vermiştir. Bugün ise 42'si erkek, 39'u kadın olmak üzere 89 nüfusa sahiptir.

Oğlaklı, Çankırı ilinin Eldivan ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz İç Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Oğlaklı Köyü Resimleri ve Oğlaklı köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Eldivan Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. İç Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Eldivan Çankırı Arası Kaç Km? Eldivan Hava Durumu? Çankırı Köyleri ve Eldivan Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Çankırılı iseniz Çankırı Doğumlu Ünlüler e göz atmak yararınıza olacaktır. Çankırılı Ünlüler arasında Eldivan Oğlaklı Köyünde doğan biri var mı? Eldivan Doğumlu Ünlüler Kimler?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.