Fırat Kalkanı’nda acı haber: 1 şehit 5 yaralı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatının 94’üncü gününde 1 askerin şehit olduğunu, 5 askerin ise hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

94 DEAŞ hedefine atış yapılırken Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar da 7 DEAŞ hedefini vurdu.

TSK’dan yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusunun El-Bab’ın DEAŞ’tan kurtarılmasına yönelik ileri harekatı devam ettiği vurgulanarak karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile ÖSO’nun DAEŞ’a yönelik taarruzlarının desteklendiği belirtildi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda dört Muhalifin şehit olduğu, 25 Muhalifin ise yaralandığı kaydedilerek "Bir TSK personelimiz şehit olmuş, beş personelimiz ise hafif şekilde yaralanmıştır. İki Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve bir Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) hafif hasar almıştır" ifadesi kullanıldı.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 218 meskun mahalde (yaklaşık bin 820 kilometrekare) sağlanan kontrol durumunun devam ettiği bildirildi. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 94 DEAŞ terör örgütü hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, terör örgütü mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta-kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edildiği vurgulandı.

TSK’YA AİT UÇAKLAR TARAFINDAN 7 DEAŞ HEDEFİNE HAVA HAREKATI İCRA EDİLDİ

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, Barakah, Anifah ve Abu Hayj bölgelerinde bulunan 7 DEAŞ terör örgütü hedefine hava harekatı icra edildiği, 2 karargah binası, 3 savunma mevzii, 1 silahlı araç ve 1 cephaneliğin imha edildiği bildirildi.

Koalisyon Güçleri tarafından hava harekatı icra edilmediğine dikkat çekilerek şu bilgiler verildi:

"DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 27 EYP kontrollü olarak imha edilmiştir. Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 40 mayın ve bin 758 EYP kontrollü olarak imha edilmiştir. Suriye sınır hattında İHA’lar ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetleri icra edilmeye devam edilmektedir."

Açıklamada, AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetlerin kesintisiz olarak sürdürüldüğü ifade edilerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan ’Fırat Kalkanı Harekatı’ ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

(İHA)

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar