1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Genç Çiftçi Projesi İlk Meyvelerini Vermeye Başladı
Genç Çiftçi Projesi İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

Genç Çiftçi Projesi İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi" programı ile İlimize tahsis...

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi" programı ile İlimize tahsis edilen Beş milyon dört yüz otuz bin TL bütçe karşılığında Yüz seksen bir adet proje hayat geçmeye başladı.

Çatalarmut Köyünde uygulanmaya başlanan Seda Yıldırım'a ait örtü altı projesini ziyaret eden Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin "Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek. 3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı ile kabul edilen bu projelere, 2016 yılı için 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak. Önümüzde yıllarda söz konusu bütçe, artırılarak devam ettirilecek." dedi.

Ülke kapsamında 397 bin genç çiftçimizin başvurusu, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından değerlendirildi. Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılığın yapıldığı bu değerlendirmeler neticesinde 11 bin 77'si bayan ve 3 bin 893'ü erkek olmak üzere 14 bin 970 genç çiftçimiz, hibe almaya hak kazandı.

Kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesinin amaçlandığını ve söz konusu 30 bin TL Hibe desteğinin 18-40 yaş arası genç çiftçilerin uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik üretimine yönelik projelere verileceğini söyleyen Şahin "Proje ile tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilerek alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacaktır." dedi.

Genç çiftçilerin seçiminde pozitif ayrıcalığın ilke edinilmesini çok önemsediğini söyleyen Şahin "Proje ile sadece tarımsal faaliyetler değil toplumun belli bir kesimi de doğrudan desteklenmektedir. İşte burada da gördüğümüz gibi bu bayan genç çiftçimiz emeğini, alın terini ortaya koyarak tarıma bereket getirmiş, evine destek olmuştur. Tarımın ihtiyacı olan taze kan bu ve benzeri projelerle inşallah en kısa sürede istenen seviyede karşılanacaktır. "dedi.

Başarılı uygulamaları için proje sahibine teşekkür eden Şahin "Proje çalışkan, meraklı gençlerimizi tarıma kazandırarak dinamik, makine ekipman kullanım becerisi yüksek çiftçilerimizin sayısını arttırmak ve gençlerimizin istihdamı için ön ayak olmaktı, bugün bu hedefi yakaladığımıza inanıyorum. Tüm genç çiftçilerimize tarıma olan ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini diliyorum." dedi.

Genç Çiftçi Projesi İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

Genç Çiftçi Projesi İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.