Giresun Alucra Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt, Giresun ilinin Alucra ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adı Çakmanus'tur. Köyde Türklerden önce Rumlar yaşarmış ve köyün isminin Çakır Manus'tan geldiği söylenir. 1.Dünya savaşında Osmanlı İparatorluğu ile Rusya Çarlığı Kafkasya cephesinde

Ruslar Trabzon, Bitlis, Muş ve Van şehirlerine kadar yayılmıştır.Karadeniz bölümünde Ruslarla Türkler'in şiddetli çarpışmalarından biri de bu köyde meydana gelmiştir.Yerel adıyla Kurbaba Dağı'nın tepelerinde Ruslar durdurulmuş ve geri püskürtülmüştür.Ruslar Yeşilyur'tan öteye geçememişlerdir.Halen Kurbaba'nın tepelerinde taşlarla çevrili yüzlerce şehit mezarları ve karakol kalıntıları bulunmaktadır.

Yeşilyurt'ta evlerin çatıları sacdandır.Temelde beton yerine büyük taşlar kullanılır.Hayvancılıkla uğraşanların evlerinin yanında damları bulunur.Her mahallede harman bulunmaktadır.Düğünler bu harmanlarda yapılır.Anadolu kültüründe olan giyim tarzı yaygındır.Yazın yaylacılık yapılır.Geleneksel olarak derneğin düzenlediği köy piknikleri yapılır.Köy mutfağı çok geniştir.Gilik,Köy makarnası,Siron,Sini,Kete,Tavşan İçi,Ekmek Aşı,Pancar Çorbası,Pancar Dolması,Yağlı Pancar,Kuş Pancarı,Dible,Gücükdene,Mastirik,Ebe Gümeci,Pazı,Düdük,Madımak,Cimcime(Mantar),Isırgan,Keşkek gibi muaazam yemekleri vardır.

Giresun iline 165 km, Alucra ilçesine 12 km uzaklıktadır.Rakım 1900 metredir.Türkiye'nin en büyük dağlarından 3331 metre yüksekliğinde ki Abdal Musa(Kengil) tepesine yakın konumdadır.Akarsuyu vardır.Deresinde Alabalık ve küçük sazanlar yaşar.Sayıları az da olsa ayı,kurt,domuz,tilki,yılan,,kemirgenler ve yüzlerce çeşit böcek bu coğrafya da ki hayvan topluluğunu oluşturur.Bitki örtüsü olarak karaçam,kavak ve söğüt ağaçları yaygındır.Yükseklere çıktıkça bozkır halini alır.Yüzlerce şifalı bitki ve çiçekleri barındırır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar