Giresun Çalgan Köyü

Giresun Çalgan Köyü

Çalgan, Giresun ilinin Alucra ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde bölgedeki en yüksek dağ olan ve kısa bir dönem de bu dağda altın madenciliği yapılan, eski ismiyle Çal Dağı'ndan gelmektedir. Bu dağın şu anda ismi devlet verilerinde Hasan Dağı iken bölge insanı Gulbaba veya Ziyaret diye adlandırmaktadır. Köy adını bu dağın eski isminden almıştır.

Alucra bölgesine ilk Türk yerleşmeleri Trabzon Rum İmparatorluğu'nun yıkılışıyla (Fatih Sultan Mehmet-1461) başlamıştır. Çalgan Köyü'ne yerleşen ilk Türk kabilesi ise, Yavuz Sultan Selim döneminde (1512-1520) olduğu tahmin edilmektedir. Köye daha sonraki dönemlerde başka Türk kabileleri de yerleşmiştir.

Giresun iline 172 km, Alucra ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köy ilkbaşta Gümüşhane ili Şiran ilçesine bağlı bir köyken şimdi ise Giresun ili Alucra ilçesine bağlı bir köydür; ayrıca köyde Çurçur adında bir şelale bulunmaktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kıyı Karadeniz İklimi'nden ziyade İç ve Doğu Anadolu İklimi benzeri olan Karadeniz Arkası İklimi daha baskındır. Toplam iki ay yaz mevsimi yaşanır. Sert ve serin bir iklime sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.