1. HABERLER

  2. KARADENİZ BÖLGESİ

  3. Gümüşhane Pirahmet Köyü
Gümüşhane Pirahmet Köyü

Gümüşhane Pirahmet Köyü

Pirahmet, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Gümüşhane merkezine 15 km uzaklıktadır. Köy dağlarının bir çoğu volkanik dağların dış püskürük taşlarıyla ile oluşmuştur.

A+A-

Bitki örtüsü olarakta; kuzeye bakan yamaçlarda sık orman örtüsü görülmektedir. Güneye bakan yamaçlarda ise zayıf bitki örtüsü hakimdir ve makiye benzer çalılıklardan oluşmakdadır. Köy etrafını çevreleyen dağların ortalama yükseltisi 1600-1700 civarındadır. Dağları, birden fazla milli park statüsünde güzellikler ve gizemli oluşumlar barındırmaktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gelişen teknoloji şartları ve zorlaşan hayat standartları karşısında, yeni iş sahaları oluşmuş ve köy halkının eğitime olan ilgi ve alakası artmıştır. Ayrıca jandarma örnek köyü olarak boy gösterdiğinden, köy ekonomisinde askeri bir destek görülmektedir.

Gümüşhane Erzurum yolu üzerinde yer alan Pir Ahmet köyü adını Fatih Sultan Mehmet'in hala oğlu olan Afşar boyunun Karamanlı kolundan Karamanoğlu Pirahmet Bey'den almaktadır. 1451'den sonra Osmanlı ile karşı karşıya gelen Karamanoğulları Beyliği'nin Pirahmet Bey zamanında varlığını bir süre daha devam ettirdiği bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki Türk beyliklerini egemenliği altına almasından sonra Karamanoğlu Pirahmet Bey Bayburt'a yerleşmiştir. Bir süre burada kalan Bey'in Gümüşhane'ye 15 km uzaklıktaki adını taşıyan köyde türbesi yer almaktadır. Bu türbe kare bir plan üzerine taştan yapılmış ve üzeri yine taştan piramidal bir çatıyla kapatılmıştır. Kubbe içerden kademeli tromplara oturtulmaktadır. Türbenin alt katındaki mezar odasına beş basamaklı taş merdivenle inilmektedir. Türbenin kuzey cephesinde yuvarlak kemerli alçak bir kapı, güney cephesinde ise küçük bir penceresi vardır.

Türbenin içinde, batı duvarında grift bir sülüsle yazılmış hat yer almaktadır. Yazı, üzeri onarım sırasında çimentolu sıva harcı ile yer yer kapatılarak zarar görmüştür. Bu nedenle kelimelerin ancak bir bölümü okunabilmektedir. Bu yazıdan türbenin 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında (1520-1566) inşa edildiği anlaşılmaktadır. 

Köy halkının tamamına yakını Oğuzların Afşar boyundan gelmektedir. Türkmen örf ve adetleri ile Gümüşhane'ye ait bütün gelenek ve görenekler (düğün benzeri özel günlerde) görülmekte ve yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Köyün geleneksel yemekleri olarak; siron, erişte, patates kavurması, omaç, gendime çorbası, haşıl ve birçok değişik yemek çeşidi bulunmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.