1. HABERLER

  2. AKDENİZ BÖLGESİ

  3. Hatay Açıkdere Köyü
Hatay Açıkdere Köyü

Hatay Açıkdere Köyü

Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, Antakya'ya 14 Km uzaklıkta ve Antakya'ya bağlı olan bir köy Önceleri yerleşim yeri bir tepe üzerine kurulu olan köy, gittikçe Antakya yolu üzerine düzlüğe doğru genişlemeye başlamıştır.

A+A-

Yine eskiden taş ve topraklarla yapılan evler, daha modern bir tarzda betonarme ve kargir yapılarla yapılmaktadır. Köylü geçimini hayvancılık ve çiftçilikle sağlamaktadır. Köyün peyniri ünlüdür.[kaynak belirtilmeli]
 Antakya-Reyhanlı yolundan ayrım noktasında Ilıca olarak isimlendirilen bir su kaynağı bulunmaktadır. Bu su kaynağı şu anda birçok çevre köyün içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılar.Köyün 1536 Osmanlı tahrir defterlerine kayıtlı ismi Tel-Habeştir.Halk arasında Tülhabeş olarak telefuz edilir. Şimdiki ismi ise Açıkdere dir.Tel sözcüğü kimilerine göre Arapça kimilerine göre Aramice kaynaklı bir sözcüktür. Tepe anlamında kullanılmaktadır.Yani tülhabeş, habeş tepesi anlamındadır. Başında Tel ismi olan birçok köy ve şehir ortadoğu bölgesinde bulunmaktadır. Bu sözcüğü hem Türkler,hem Araplar, Hristiyanyanlar ve Yahudiler yer adı olarak kullanmışlardır. Örneğin Telafer türkmenlerin, Telaviv Yahudilerin, Telabyad arapların şehri ve kasabalarıdır. Her ne kadar köyün ismi türkçe olmasada köyde yaşayanların tamamı Türktür.Nitekim köyün bağ bahçe ve mevki isimlerinin tamamınTürkçedir.ÖRNEĞİN: koyak,karanlık koyak, yamaç,aşağı harman,alayar,yağmur dede,kızılca,Kızıltepe,alıç ardı,öteyüz,gedik,kalacık,ağılı,kuyulu,zeytin altı,kamışlı bel,karaçalı,haraba,kanıca, ılıca,çoplak,deve görükmez,narlı, köseoğlu,kanlıdere,mağarata,bel buşe,mindir, erek deresi, kamışlık,kayalıbel, yıldızlı gibi.Eski adı halk arasında Tülhabeş, resmi kayıtlarda Telhabeştir. Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinemesede 1536 yıllarında kayıtları mevcuttur. Kaynak: Halep Livası Osmanlı Tahrir Defterleri 943/1536. O zamanlar köy Altınözü Nahiyesine bağlı iken 10 hane olarak görünmektedir.Topraklarının bir bölümü Amik Gölü'nün kurutulmasıyla oluşan Amik Ovası'ndan köylüye dağıtılan topraklardan oluşur.Genel Akdeniz iklimi görülür.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum